Informacje
 • Ponad 18 stopni na Antarktydzie.
  "Wszystko wskazuje, że to rekord"

  07-02-2020 18:39 Wynik musi być poddany weryfikacji
  Naukowcy zaobserwowali minidziurę ozonową (wideo częściowo bez dźwięku) Foto: Reuters | Video: ESA

  Jak poinformowała Światowa Organizacja Meteorologiczna (WMO), na argentyńskiej stacji na Antarktydzie zanotowano temperaturę przekraczającą 18 stopni Celsjusza. Jeżeli wynik się potwierdzi, będzie to najwyższa temperatura zanotowana na tym kontynencie w historii pomiarów.

  Jak twierdzą badacze, temperatura w czwartek w bazie w mieście Esperanza na północnym krańcu Półwyspu Antarktycznego wyniosła dokładnie 18,3 stopnia Celsjusza. Dane zarejestrowała Argentyńska Służba Meteorologiczna (SMN). Dotychczasowy rekord temperatury na tym kontynencie - z 24 marca 2015 roku - wynosił 17,5 st. C.

  WMO potwierdzi wynik

  Informację o nowym rekordzie weryfikować będzie WMO.

  - Wszystko, co do tej pory widzieliśmy, wskazuje, że prawdopodobnie jest to rzeczywiście rekord, ale będziemy musieli oczywiście rozpocząć formalną ewaluację, kiedy dostaniemy pełne dane od argentyńskiej służby meteorologicznej - powiedział Randal Cerveny z WMO. Jak dodał, rekord temperatury prawdopodobnie jest związany z regionalnym zjawiskiem fenowym.

  Rekord dla całego regionu Antarktyki, czyli obszaru na południe od szerokości geograficznej 60 stopni, wynosi 19,8 st. C. Odnotowano go na wyspie Signy w styczniu 1982 roku.


  Topnienie zagraża podniesieniu poziomu mórz

  Jak podaje WMO, Półwysep Antarktyczny, najbardziej na północ wysunięta część Antarktydy, jest jednym z najszybciej ocieplających się regionów na Ziemi. W ciągu pół wieku temperatura wzrosła tam o 3 stopnie Celsjusza. Zmiany klimatu przyczyniły się do tak dużego topnienia pokrywy lodowej na biegunie południowym, że będzie się ona rozpadać. To na przestrzeni kolejnych stuleci może spowodować podniesienie poziomu mórz i oceanów na całym świecie o co najmniej trzy metry.

  - Utrata pokrywy lodowej na Antarktydzie wzrosła sześciokrotnie od 1979 do 2017 roku. Topnienie lodowców oznacza dla nas ogromny problem, mając na uwadze podniesienie globalnego poziomu mórz - powiedziała na konferencji prasowej Clare Nullis, rzeczniczka prasowa WMO.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Po weekendowym załamaniu pogody i ochłodzeniu czeka nas ocieplenie. Sprawdź prog...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest na skraju pogodnego wyżu Manfred znad Ukrainy....

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...