Informacje
 • Pięć potężnych żywiołów w jednym momencie. Dużo się dzieje na Atlantyku

  14-09-2020 14:21 To groźny czas w pogodzie
  Prognozowane porywy wiatru w burzy Sally Foto: NOAA | Video: Ventusky.com

  Na Atlantyku i Pacyfiku dużo się dzieje. Oprócz burzy tropikalnej Sally i huraganu Paulette, meteorolodzy z Narodowego Centrum Huraganów (NHC) śledzą też inne żywioły, które uformowały się nad wodami.

  Burza tropikalna Sally przybiera na sile i może stać się huraganem drugiej kategorii w pięciostopniowej, rosnącej skali Saffira-Simpsona. Niesie do wybrzeża Zatoki Meksykańskiej ulewny deszcz i silne porywy wiatru - poinformowało w poniedziałek amerykańskie Narodowego Centrum ds. Huraganów (NHC). Żywioł prawdopodobnie stanie się huraganem w poniedziałek i zbliży się do wybrzeża późnym wieczorem w poniedziałek lub we wtorek rano.

  Sally przemieszcza się na północny zachód z prędkością 15 kilometrów na godzinę. Towarzyszący jej wiatr w porywach rozpędza się do 96 km/h. Burza zwolni, kiedy dotrze do lądu. Wtedy może spaść od 200-400 litrów deszczu na metr kwadratowy, a miejscami nawet 600 l/mkw. Synoptycy ostrzegają przed ryzykiem powstania powodzi błyskawicznych.

  Żywioły na Atlantyku

  Dalej na Atlantyku uformował się huragan pierwszej kategorii - Paulette. Uderzył on w Bermudy w niedzielę. W ciągu najbliższych dni będzie wędrował nad wyspami i przyniesie opady rzędu 70-150 l/mkw.

  Na Atlantyku uformowała się również depresja tropikalna Rene. Nie zagraża ona żadnym regionom zamieszkałym przez człowieka. Kieruje się na południowy zachód z prędkością 6 km/h. Wiejący w niej wiatr w porywach osiąga prędkość 45 km/h.

  Oprócz niej na Atlantyku znajduje się burza tropikalna Teddy. Ona również nie zagraża żadnym okolicznym wyspom.

  Depresja tropikalna Twenty-One, które utworzyła się na Ocenia Atlantyckim, może stać się potężnym huraganem - podało w niedzielę NHC. System znajduje się około 1645 kilometrów na zachód od Wysp Zielonego Przylądka.

  Poza pięcioma aktywnymi cyklonami NHC obserwuje również dwa miejsca, w których mogą powstać cyklony. Jedno w okolicy Afryki, drugie w Zatoce Meksykańskiej. Są oznaczone na poniższej mapie żółtymi krzyżykami.
  Sezon huraganowy

  Oficjalnie sezon na huragany na obszarze Oceanu Atlantyckiego trwa od 1 czerwca do 30 listopada. Według statystyk Narodowej Służby Oceanicznej i Atmosferycznej (NOAA) najwięcej huraganów i burz tropikalnych przypada na okres od połowy sierpnia do późnego października.

  Karina na Pacyfiku

  Na Oceanie Spokojnym uformowała się natomiast burza tropikalna Karina. Żywioł kieruje się na zachód z prędkością 20 km/h. Znajduje się 1025 kilometrów od Zatoki Kalifornijskiej. Towarzyszący jej wiatr wieje w porywach z prędkością 75 km/h.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Afrykański żar zostanie w Polsce także przez najbliższe dni....

Wojciech Raczyński

alt

Polska znajduje się pod wpływem klina wysokiego ciśnienia związanego z wyżem Wal...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Jet stream, czyli prąd strumieniowy, oddzieli na długo Polskę od napływu ciepła....