Informacje
 • Najgorętsza dekada, pięć rekordowych lat.
  Ubiegły rok w niechlubnej czołówce

  16-01-2020 09:46 Podsumowanie roku
  Organizacje ekologiczne chcą edukacji na temat ochrony klimatu w szkołach Foto: Shutterstock/tvnmeteo.pl za NOAA | Video:  

  W opublikowanych niezależnych analizach globalnej temperatury naukowcy ze Światowej Organizacji Meteorologicznej, NASA, Copernicusa i NOAA określili rok 2019 jako drugi najcieplejszy w historii. Analizy Brytyjskiej Służby Meteorologicznej (Met Office) umieściły ubiegły rok w pierwszej trójce najcieplejszych lat.

  Według naukowców z NOAA odchylenie od średniej globalnej temperatury lądów i oceanów w 2019 roku było drugim największym od czasów rozpoczęcia prowadzenia pomiarów w 1880 roku. Z wyliczeń wynika, że temperatura była 0,95 stopnia Celsjusza wyższa niż średnia z XX wieku. To zaledwie 0,04 st. C mniej niż w rekordowym 2016 roku.

  Należy podkreślić, że rok 2019 to 43. rok z rzędu (od 1977), w którym globalna temperatura przewyższa średnią z XX wieku. Pięć najgorętszych lat odnotowano od 2015 roku, a dziewięć z dziesięciu od 2005 roku. W XX wieku jedynym rokiem, który zmieścił się w "najgorętszej dziesiątce", był 1998.

  Roczna globalna temperatura lądów i oceanów wzrastała w średnim tempie +0,07 st. C na dekadę od 1880 roku. Jednak od 1981 średni wzrost jest ponad dwukrotnie wyższy (+0,18 st. C).

  Gorące lądy i oceany

  Rekordowo wysoka średnia temperatura powierzchni lądów odnotowana została w różnych częściach Europy Środkowej, Azji, Australii, Afryce Południowej, Madagaskarze, Nowej Zelandii, Ameryce Północnej i wschodniej Ameryce Południowej.

  Rekordowo wysoką średnią temperaturę oceanów obserwowano natomiast w części wszystkich oceanów, a konkretnie w części północnego i południowego Oceanu Atlantyckiego, zachodniego Oceanu Indyjskiego oraz północnego, zachodniego i południowo-zachodniego Pacyfiku.

  Rok 2019 według WMO

  Również według Światowej Organizacji Meteorologicznej rok 2019 był drugim najgorętszym w historii. Na pierwszym miejscu nadal plasuje się 2016 rok. Według WMO średnia globalna temperatura z 2019 roku była o 1,1 st. C wyższa niż średnia z lat 1850-1900, która odzwierciedla warunki przedindustrialne.

  Pierwsze, niechlubne miejsce nadal utrzymuje 2016 rok, ponieważ wtedy świat doświadczył bardzo silnego zjawiska El Niño, które znacznie wpłynęło na wzrost temperatury.

  Jak czytamy w komunikacie WMO, średnia temperatura w okresie pięcioletnim (2015-2019) i dziesięcioletnim (2010-2019) była najwyższa w historii. Od lat 80. każda dekada była cieplejsza od poprzedniej. WMO prognozuje, że ta tendencja utrzyma się ze względu na rekordowe poziomy emisji gazów cieplarnianych.

  - Na obecnej ścieżce emisji dwutlenku węgla zmierzamy w kierunku wzrostu temperatury o 3 do 5 stopni Celsjusza do końca wieku - powiedział sekretarz generalny WMO Pettri Taalas.

  Ostatni rok i dekada charakteryzowały się też cofaniem lodu, rekordowym poziomem mórz, upałami i ekstremalną pogodą. Wszystkie te zjawiska miały poważny wpływ na zdrowie i dobrobyt zarówno ludzi, jak i środowiska.

  "Niestety spodziewamy się częstszego występowania ekstremalnych zjawisk pogodowych w 2020 roku i kolejnych dekadach" - podkreślił Petteri Taalas. "2019 rok był najgorętszym i najbardziej suchym w Australii od czasu rozpoczęcia pomiarów" - stwierdził i dodał, że właśnie to przyczyniło się do rozprzestrzenienia pożarów lasów w tym kraju.

  >>> ZOBACZ PONIŻSZĄ GRAFIKĘ W POWIĘKSZENIU

  NASA: drugi najgorętszy rok w historii

  Zgodna z pozostałymi agencjami jest także NASA. Miniony rok według wyliczeń Instytutu Badań Kosmicznych Goddard (GISS) był 0,98 st. C cieplejszy od średniej z lat 1951-1980.

  - Kończąca się dekada była najgorętszą dekadą w historii - powiedział dyrektor GISS Gavin Schmidt. - Każda dekada od lat 60. była cieplejsza od poprzedniej - dodał.

  Copernicus potwierdza

  Swoje podsumowanie opublikował również Copernicus Climate Change Service (C3S), agencja specjalizująca się w obserwacji zmian klimatycznych, działająca w ramach programu Copernicus Unii Europejskiej.

  W raporcie czytamy, że w skali globalnej rok 2019 był o 0,59 st. C cieplejszy od średniej z lat 1981-2010. Najgorętszy nadal jest 2016 (+0,63 st. C powyżej średniej). Trzecie miejsce zajmuje 2017 z anomalią na poziomie +0,54 st. C.

  Met Office: za nami najgorętsza dekada

  To, że ostatnia dekada była najcieplejsza w historii, zauważa również Brytyjska Służba Meteorologiczna Met Office. Jej dane wykazują, że ostatnie pięć lat było najgorętsze w serii 170 lat.

  Met Office informuje w swoim komunikacie, że z danych światowych wynika, że rok 2019 był drugim najgorętszym w historii pomiarów. Naukowcy z Met Office Hadley Centre, Jednostki Badań Klimatycznych Uniwersytetu Wschodniej Anglii oraz Brytyjskiego Narodowego Centrum Badań Atmosferycznych, opracowują również zbiór danych HadCRUT4, który jest wykorzystywany do szacowania globalnej temperatury.

  Wynika z niego, że średnia dla 2019 roku wyniosła 1,05 st. C powyżej poziomu sprzed epoki przemysłowej, przyjmowanego jako średnia z lat 1850-1900. Według tej klasyfikacji rok 2019 jest trzecim najcieplejszym w serii HadCRUT4.

  Met Office podkreśla, że wszystkie trzy analizy (NASA, NOAA i HadCRUT4) zgadzają się, że ostatnie pięć lat było najcieplejszymi pięcioma od rozpoczęcia pomiarów. Dodaje również, że różnice wynikają w dużej mierze ze sposobu, w jaki traktowane są dane dotyczące regionów polarnych.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:
 • Coraz cieplej
  W minionym wieku grupa praktykujących naukowców jeżdżących po świecie zajmująca się m.in. badaniem skał,roślin i różnymi wykopaliskami,natrafiła w wiecznej zmarzlinie na dobrze zachowane szczątki tropikalnych zwierząt z niestrawionym pokarmem w pysku.Do dzisiaj nie ma odpowiedzi, skąd się tam znalazły i jak zginęły,a musiała to być nagła śmierć.Gdyby współcześni naukowcy próbowali rozwikłać tą zagadkę,nie przekazując nam tylko tego, co widzą i czują, pozwoliłoby im dokładniej zrozumieć zmiany zachodzące w klimacie.Dzisiaj nie trzeba być naukowcem,ąby stwierdzić,że jest nam coraz cieplej.
  ~Lech /2020-01-20 17:07
 • @Majtki z drutu ale Wenecja jest zalewana
  Patrz globalnie, a nie że stan wody jest niski w ostatnich kilku dniach. Tak się bada klimat, latami a nie patrząc co za oknem... Zobacz jaka jest zima, właściwie jej nie ma, w ogóle nie padał śnieg w prawie całym kraju i padać pewnie nie będzie.
  ~Nick /2020-01-19 17:40
 • Na początku lat 90-tych
  też pisano że będzie tak ciepło że za 25 lat nad Bałtykiem będą rosnąć cały rok palmy . Minęło 30 lat a ja się pytam gdzie te palmy? A nie zrobiono nic. Najpierw to muszą zaczać rosnąć u nas winogrona tak jak 1000 lat temu. Potem zobaczymy jak bedzie z tymi cytrusami. Tylko że to może zobaczy to 20 pokolenie po nas.
  P.S.
  Wenecja już miała 5 lat temu zatonąć wg Ala Gora a tymczasem odnotowujemy najniższy od wielu lat poziom wody. Kanały są puste i nawet gondole niemogą pływać.
  ~Majtki z drutu /2020-01-17 09:57
 • Pogoda
  "Kiedyś w Polsce uprawiane będą cytrusy" i jak widać na szczęście idziemy w tym kierunku. Pozdrawiam
  ~Pogoda /2020-01-16 11:19

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

W najbliższych dniach nie ma szans na powtórkę gorącej pogody, którą pamiętamy s...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest pod wpływem wyżu Udine znad Rumunii. ...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Jet stream, czyli prąd strumieniowy, oddzieli na długo Polskę od napływu ciepła....