Informacje
 • Katastrofa humanitarna w Nepalu

  28-04-2015 07:32 4310 ofiar, ok. 8000 rannych

  Liczba ofiar sobotniego trzęsienia stale rośnie. Według ekspertów bilans będzie ciągle się zwiększał. Najnowsze informacje mówią o zabitych 4310 osobach.

  Bilans ofiar sobotniego trzęsienia ziemi wzrósł do 4310 zabitych i 7953 rannych. Takie informacje podało Ministerstwo Spraw Wewnętrznych w Nepalu. W krajach sąsiadujących z Nepalem zginęło prawie 100 osób.

  Osobno policja podaje liczbę ofiar śmiertelnych lawiny na Mount Everest; jak podawano wcześniej, zginęło 18 osób. Według ostatnich danych liczba rannych wynosi 7180.

  Tak jak w poprzednich dniach, eksperci oceniają, że liczba ofiar trzęsienia wzrośnie. Wciąż zbierane są dane w górskich wsiach, do których po kataklizmie nie było dostępu.

  Chaos w Nepalu

  Agencja Associated Press relacjonująca sytuację w poniedziałek po południu, gdy w Nepalu zapadał już mrok, informuje o zablokowanej drodze z Katmandu do regionu Gorkha. Setki ciężarówek, autobusów i samochodów stoją bez ruchu. W korkach czekają ratownicy i pojazdy wiozące do Gorkha żywność i pomoc.

  We wczesnych godzinach popołudniowych w Nepalu chaotyczna sytuacja panowała też na lotnisku w Katmandu. Indie powiadomiły, że konieczne okazało się zawrócenie do Delhi czterech samolotów wojskowych wiozących pomoc. Mają one wieczorem podjąć ponowną próbę lotu do Nepalu.

  Rzecznik armii nepalskiej informował w poniedziałek, że miejscowym służbom pomagają ratownicy i medycy z kilkunastu krajów. Są oni zarówno w Katmandu, jak i w okolicznych rejonach.

  Media poinformowały też, że Chiny odwołały wszelkie wspinaczki po swojej stronie Mount Everest. Powodem są lawiny i ewentualność wstrząsów wtórnych.

  7,9 w skali Richtera

  Wstrząs o sile 7,9 w skali Richtera nastąpił w sobotę przed południem czasu lokalnego, jego epicentrum znajdowało się 80 km na wschód od miasta Pokhara w środkowej części kraju. Nastąpiło także kilkanaście słabszych wstrząsów wtórnych.

  Było to najgorsze trzęsienie ziemi w Nepalu od ponad 80 lat; wstrząsy odczuwalne były też w różnych częściach Indii, Bangladeszu, Tybetu i Pakistanu. Tragiczne w skutkach trzęsienie ziemi z 1934 roku miało siłę 8 w skali Richtera i prawie kompletnie zniszczyło miasta Katmandu, Bhadgaun (Bhaktapur) i Patan. Zginęło wówczas 8,5 tys. osób.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:
 • Numery kont w PCK i PAH
  Wchodzimy na stonę Polskiej Akcji Humanitarnej i wpisujemy kwotę ,potem wybieramy cel-Nepal
  ~zela /2015-04-28 16:51
 • KONTO
  A może ktoś łaskawie podałby gdzie wpłacać pieniądze?
  ~aaa /2015-04-28 14:23
 • Jak mozna pomóc?
  Poznałem Nepalczyków, , skromnych , gościnnych, życzliwych i ubogich ludzi. Jak można im pomóc, podajcie jakieś konto, cokolwiek.
  ~kk24 /2015-04-28 08:10
 • straszna tragedia
  straszna tragedia
  ~nick /2015-04-27 15:23

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Po weekendowym załamaniu pogody i ochłodzeniu czeka nas ocieplenie. Sprawdź prog...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest pod wpływem niżu Friedrich znad Rosji i związanego z nim frontu atmo...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...