Informacje
 • Huragan Lorenzo sunie przez Ocean Atlantycki. Może uderzyć w Azory

  29-09-2019 19:59 Ma czwartą kategorię w skali Saffira-Simpsona
  Prognozowana trasa przejścia burzy tropikalnej Sebastien (Ventusky.com) Foto: NOAA | Video: Ventusky.com

  Na Oceanie Atlantyckim znajduje się huragan Lorenzo, któremu towarzyszą porywy wiatru dochodzące do 230 kilometrów na godzinę. To oznacza, że ma czwartą kategorię w skali Saffira-Simpsona. Na drodze żywiołu znajdują się Azory.

  Przez Ocean Atlantycki na północ z prędkością 17 kilometrów na godzinę zmierza huragan Lorenzo. Towarzyszą mu porywy wiatru osiągające prędkość do 230 km/h, co oznacza, że żywioł ma czwartą kategorię w pięciostopniowej, rosnącej skali Saffira-Simpsona. Jak prognozują synoptycy z Narodowej Służby Pogodowej (NWS), w ciągu nadchodzących kilkudziesięciu godzin Lorenzo będzie poruszać się szybciej.

  Niesie ulewny deszcz

  W niedzielę wieczorem czasu polskiego huragan znajdował się 2115 kilometrów na południowy zachód od archipelagu Azorów, należącego do Portugalii.

  Według prognoz, Lorenzo na zachodzie Azorów we wtorek i środę przyniesie opady deszczu od 75 do 150 litrów wody na metr kwadratowy, które mogą powodować zagrażające życiu błyskawiczne powodzie.

  Portugalska agencja meteorologiczna IPMA opublikowała w niedzielę oświadczenie z którego wynika, że prawdopodobieństwo uderzenia huraganu w Azory wynosi ponad 80 procent. Oko huraganu kategorii czwartej może przejść bardzo blisko archipelagu w środę, osiągając prędkość porywów wiatru dochodzącą do 200 kilometrów na godzinę.

  Zdaniem IPMA najbardziej narażone są wyspy Flores i Corvo, ale także Sao Jorge, Pico, Graciosa, Faial oraz Terceira.

  Gdzie pójdzie dalej?

  Po ominięciu Azorów wejdzie w interakcję z burzą znajdującą się na południe od Grenlandii. Burza ta wypchnie Lorenzo na północny wschód, jednak przed dotarciem do Wielkiej Brytanii może skierować go na północ.
Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Zaraz po ciepłym weekendzie czeka nas szokująca zmiana temperatury....

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest pod wpływem wyżu Nicole znad Rumunii. Napływa do nas ciepłe powietrz...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Nastała astronomiczna wiosna. Jednak patrząc na piątkową pogodę, zimowa aura nie...