Informacje
 • Ekwadorczycy przerażeni aktywnością wulkanu. Opuszczają swoje domy

  31-08-2015 08:05 Cotopaxi straszy od sierpnia

  Cotopaxi od dwóch tygodni jest jak tykająca bomba. Wulkan uaktywnił się w 14 sierpnia br. i od tej pory niepokoi mieszkańców. Część z nich w obawie o swoje życie opuściła swoje domy.

  Jak informują lokalne media, Ekwadorczycy zamieszkujący tereny w pobliżu krateru jednego z najbardziej niebezpiecznych wulkanów na świecie, nie wytrzymują napięcia i opuszczają swoje domy.

  Wulkan uaktywnił się 14 sierpnia (po 70 latach) i z jego wnętrza wciąż wydobywają się chmury pyłu i dymu. Ci, którzy nie zdecydowali się jeszcze na ewakuację, narzekają że materiał piroklastyczny niszczy ich uprawy.

  - Mamy do czynienia z ciągłą emisją różnych ilości popiołu. To, co widać na zdjęciach, to głównie biała para wodna. Szarość oznacza zwiększoną zawartość popiołu - powiedział 17 sierpnia wulkanolog Patricio Ramon.

  Na własną rękę

  W sobotę 15 sierpnia prezydent Ekwadoru Rafael Correa ogłosił stan wyjątkowy z powodu stałego wzrostu aktywności wulkanu Cotopaxi, położonego niedaleko stolicy kraju - Quito. Ewakuowano wtedy kilkuset mieszkańców najbardziej zagrożonych miejscowości.

  29 sierpnia przedstawiciel władz miasta Latacunga w prowincji Cotopaxi Patricio Sanchez komentował, że obecna ewakuacja jest dobrowolna. Wciąż jednak obowiązuje żółty alarm, który ostrzega przed

  niebezpieczeństwem, zaleca zachowanie czujności. Jednak same władze nie podejmują decyzji o ewakuacji mieszkańców.

  Widoczny ze stolicy

  Wulkan Cotopaxi znajduje się w odległości ok. 45 km na południe od Quito i ma 5897 m wysokości. Jego ośnieżony zazwyczaj wierzchołek dobrze widać ze stolicy.

  Erupcje pyłu i gazów rozpoczęły się w połowie sierpnia, a chmury pyłu wulkanicznego osiągnęły wysokość ponad 5 km. Pył pokrył drogi, domy, pola i samochody w promieniu kilkudziesięciu kilometrów, dotarł też do stolicy.

  Wyjątkowo niebezpieczny

  Cotopaxi uważany jest za jeden z najniebezpieczniejszych wulkanów na świecie, bo jego pokryte lodem zbocza powodują błyskawiczne schodzenie lawin skalnych i ziemnych. Ostatni duży wybuch tego wulkanu wydarzył się w 1877 r.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:
 • KULT FALLUSA
  jak nie mają na ścianach każdego domu wyrzeżbionego penisa jak w Pompejach to nie powinni się tak bać, Cała ukrywana prawda o Pompejach i te wielkie rzeżby sa gdzie ? w WATYKANIE i wiele innnej dawnej pornografi podaje jeden z najnowszych filmów dokumentalnych. BEE=blucha !!!
  ~Zosia /2015-08-31 14:28

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Przez Polskę przejdzie zimny front, za którym z północy dotrze do nas ochłodzeni...

Wojciech Raczyński

alt

Polska znajduje się pod wpływem klina wysokiego ciśnienia związanego z wyżem Wal...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Przed nami kolejna fala gwałtownej pogody - rządy przejmuje bowiem pogodowa "Cos...