Informacje
 • Był most - nie ma mostu. Były domy - zniknęły. Poruszające zdjęcia "przed" i "po"

  02-10-2018 13:12 Zniszczenia po trzęsieniu ziemi i tsunami

  Satelitarne zdjęcia "przed" i "po" pokazują zniszczenia spowodowane przez trzęsienie ziemi i późniejsze fale tsunami na indonezyjskiej wyspie Sulawesi (Celebes).

  Liczba śmiertelnych ofiar piątkowego trzęsienia ziemi o magnitudzie 7.5 i sześciometrowych fal tsunami, które po nim nastąpiły - według najnowszego oficjalnego raportu, ogłoszonego we wtorek - to co najmniej 1234 osoby. Jednak bilans prawie na pewno wzrośnie, nawet do kilku tysięcy zabitych, gdyż ratownicy i ekipy poszukiwawcze wciąż docierają do regionów spustoszonych przez żywioł.

  Większość potwierdzonych ofiar śmiertelnych i najwięcej zniszczeń zanotowano w Palu, 380-tysięcznym mieście na zachodnim wybrzeżu wyspy Sulawesi (Celebes).

  Zniknął meczet, hotel, galeria handlowa

  Na zdjęciach satelitarnych udostępnionych przez DigitalGlobe widać między innymi most, który runął do rzeki. Całe osiedla zostały starte z powierzchni ziemi. Zniknął meczet. Ośmiopiętrowy hotel złożył się jak domek z kart. W miejscu nadmorskiej galerii handlowej jest puste nabrzeże. Ulice zmieniły się w błotniste rowy.

  Upłynnienie gruntu

  Zniszczenia na indonezyjskiej wyspie spotęgowane są przez zjawisko zwane upłynnieniem gruntu - podkreślają eksperci. Dochodzi do niego, gdy nasączone wodą masy sypkich osadów, na przykład piasku czy mułu, przechodzą w stan przypominający ciecz. Podobny efekt możemy uzyskać, uderzając w mokrą, twardą powierzchnię plaży - wówczas piasek pod naszą dłonią upodabnia się do płynnej galaretki.

  - Kiedy uderzyło trzęsienie ziemi, warstwy gleby poniżej powierzchni uzyskały błotnistą i luźną konsystencję - tłumaczył Sutopo Purwo Nugroho, rzecznik indonezyjskiej Agencji ds. Łagodzenia Skutków Katastrof. Domy, drzewa i ludzie mogą w takiej masie ziemi po prostu "utonąć". W taki sposób z powierzchni zniknęło między innymi ponad 700 domów w Petobo  czy kościół w Sigi, gdzie zginęło 34 dzieci uczestniczących w obozie biblijnym.

  Na upłynnienie gruntu szczególnie podatne są obszary rekultywowane, o płytko występujących wodach gruntowych, położone w pobliżu morza lub rzek.
Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Zaraz po ciepłym weekendzie czeka nas szokująca zmiana temperatury....

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest pod wpływem wyżu Nicole znad Rumunii. Napływa do nas ciepłe powietrz...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Nastała astronomiczna wiosna. Jednak patrząc na piątkową pogodę, zimowa aura nie...