Informacje
 • Zachowajcie ostrożność. Przed mgłami wydano ostrzeżenia

  09-11-2018 09:27 Sprawdź, gdzie obowiązują ostrzeżenia
  Prognoza pogody na niedzielę Foto: Shutterstock | Video: tvnmeteo.pl

  Do godzin przedpołudniowych w wielu regionach Polski dokuczą mgły. Miejscami widzialność może być ograniczona do 100 metrów.

   

  Jak podaje synoptyk tvnmeteo.pl Arleta Unton-Pyziołek, Polska pozostaje pod wpływem wyżu z nad Rosji. Pogoda jest więc typowo listopadowa, gdyż wyże o tej porze roku ma tendencję do przekształcania się w tak zwane zgniłe wyże, w których pogoda jest pochmurna, mglista, bezwietrzna, wilgotna, sprzyjająca utrzymywaniu się smogu przy powierzchni ziemi.

  W każdym regionie kraju rozwinęły się mgły i zamglenia, jedynie regiony podgórskie i górskie oraz samo Wybrzeże, są wolne od mgieł.

  Mgły ograniczają widzialność do 50-800 metrów. Najsłabiej, bo właśnie na 50 m, widać w Krakowie, Kielcach, Sandomierzu, Lublinie i Kozienicach.100-metrową widzialność mamy w Katowicach, Wrocławiu, Gorzowie Wielkopolskim, Suwałkach i Białymstoku. Na 200 m widać w Warszawie, na 900 m w Modlinie.

  Mgły utrzymywać się mogą do południa, lokalnie przez cały dzień

  Alarmy

  Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia przed silnymi mgłami, które ograniczą widzialność do 100 metrów nawet do godziny 10. Synoptyk tvnmeteo.pl prognozuje jednak, że mgły na północy Polski mogą utrzymać się nawet przez większą część dnia.

  Alerty obowiązują w województwach:

  - mazowieckim, lubelskim, podlaskim i warmińsko-mazurskim do godziny 8 rano;

  świętokrzyskim (w powiatach: opatowskim, sandomierskim, staszowskim, buskim i kazimierskim),

  podkarpackim (w powiatach: stalowowolskim, tarnobrzeskim, Tarnobrzegu i mieleckim) oraz w małopolskim (w powiatach: tarnowskim, Tarnowie, brzeskim, bocheńskim, wielickim, proszowickim, krakowskim i Krakowie) do godziny 9 rano;

  - kujawsko-pomorskim, pomorskim i zachodniopomorskim do godziny 10 rano.

  Czym jest ostrzeżenia pierwszego stopnia?

  "Przewiduje warunki sprzyjające wystąpieniu niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych, które mogą powodować straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia. Prowadzenie działalności w warunkach narażenia na działanie tych czynników jest utrudnione i niebezpieczne. Spodziewaj się utrudnień wynikających z prowadzenia działań w obszarze występowania zagrożenia, w tym opóźnień spowodowanych utrudnieniami w ruchu drogowym, zakłóceń w przebiegu imprez plenerowych lub możliwość ich odwołania. Zalecana ostrożność, potrzeba śledzenia komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej".

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Po weekendowym załamaniu pogody i ochłodzeniu czeka nas ocieplenie. Sprawdź prog...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest na skraju pogodnego wyżu Manfred znad Ukrainy....

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...