Informacje
 • Wiosna w Europie.
  Co przewidują Amerykanie

  15-02-2019 18:12 Amerykańska prognoza pogody

  Wiosna pełna kontrastów

  Shutterstock, AccuWeather

  Z najnowszej prognozy pogody, jaką przygotowali Amerykanie, wynika, że najbliższa wiosna przyniesie Europie bardzo zróżnicowaną aurę.

  Jak prognozują eksperci z serwisu AccuWeather, wiosna najszybciej da o sobie znać na zachodzie Europy. Według amerykańskiej prognozy od południa Wielkiej Brytanii po Francję okaże się wyjątkowo spokojna i łagodna. Będzie to miła odmiana po zeszłorocznym marcu, kiedy w Londynie i Paryżu przez wiele dni zalegał śnieg. Teraz najprawdopodobniej nie spadnie żaden płatek śniegu.

  - Przez większość sezonu nad Europą Zachodnią będzie utrzymywać się układ wysokiego ciśnienia, który znacznej części Francji i Półwyspowi Iberyjskiemu przyniesie przeważnie suchą pogodę - stwierdził Tyler Roys meteorolog AccuWeather.

  W marcu w Paryżu, Nantes i Lyonie temperatura dzienna może wiele razy przekroczyć 16 stopni Celsjusza. W kwietniu w tych samych miastach termometry mogą pokazywać nawet więcej niż 27 st. C.

  Deszczowa północ

  Amerykańscy meteorolodzy prognozują, że wyższa niż zazwyczaj temperatura pojawi się też w północnej Wielkiej Brytanii i Irlandii, jednak ich mieszkańcy będą musieli liczyć się z deszczową aurą.

  - Przez cały sezon ponadprzeciętne opady deszczu wystąpią w większej części Irlandii Północnej, Szkocji i Północnej Anglii - stwierdził starszy meteorolog AccuWeather Alan Reppert. Dodał, że opady mogą uspokoić się w maju.

  Prawdopodobnie na Atlantyku często będą występować sztormy. Dlatego te regiony mogą spodziewać się również dużo silniejszych porywów wiatru.

  Amerykańskie prognozy mówią, że deszczowo może być też w pasie od Holandii do północnych Niemiec. Opady zapewne nie ominą również dużej części Skandynawii.

  - Przez większość sezonu prognozowany jest też aktywny cykl burzowy od Atlantyku do Morza Północnego i Skandynawii - dodał Roys. Pomimo że każda burza doprowadzi do krótkotrwałego ocieplenia, spacery czy inne aktywności na powietrzu może utrudnić częstotliwość opadów. Burze prawdopodobnie przyniosą też silniejsze porywy. Według meteorologów z Ameryki szczególnie dadzą się one we znaki w pasie od Danii do Norwegii i południowej Szwecji.

  W Norwegii i Szwecji intensywne opady mogą spowodować szybsze topnienie śniegu. To doprowadzi do zwiększenia ryzyka powodziowego.

  Sucho i ciepło

  Według amerykańskich prognoz na terenach od Włoch do południowych Niemiec wystąpią długotrwałe okresy suchej pogody. Od marca do maja w tym rejonie prawdopodobnie wystąpi dużo wyższa niż zazwyczaj temperatura.

  - Sucha pogoda początkowo może być korzystna dla rolników, ponieważ pozwoli na wcześniejsze sadzenie roślin - powiedział Reppert. Jednak jeśli tendencja się utrzyma, kondycja upraw w miesiącach letnich zacznie niepokoić.

  Amerykanie prognozują, że wiosenny sezon narciarski w Alpach potrwa dłużej niż zwykle. Jednak wszyscy, którzy wybierają się na narty, powinni monitorować warunki panujące na stokach. Ze względu na spore opady śniegu i podwyższenie temperatury może zwiększyć się ryzyko lawinowe.

  W Polsce wiosna się opóźni

  Według prognoz amerykańskich meteorologów Wschodnia Europa odczuje ciepło wiosenne dużo później. Obszary od Mołdawii, przez wschodnią Polskę, po pozostałe kraje bałtyckie w marcu i kwietniu mogą spodziewać się utrzymania chłodu i opadów śniegu.

  - Ponieważ wysokie ciśnienie utrzyma się nad Europą Zachodnią, w całej Europie Wschodniej we znaki da się zimne powietrze - powiedział Roys.

  Intensywne burze

  Amerykańska prognoza podaje, że chłodne masy powietrza pochodzące z Rosji i burze na Półwyspie Iberyjskim spowodują, że w częściach południowo-wschodniej Europy zwiększy się ryzyko wystąpienia opadów śniegu. Tak zimny i śnieżny początek wiosny opóźni sadzenie roślin.

  Po opadach śniegu nastąpi okres częstych i intensywnych ulew.

  - Powodzie będą niepokojące, szczególnie w kwietniu, gdy topniejący śnieg połączy się z deszczówką - stwierdził Roys. Nierówne tereny będą narażone na lawiny błotne.

  Meteorolodzy z Ameryki twierdzą, że maj będzie równie deszczowy, jednak zagrożenie powodziowe spowodują silne i niebezpieczne burze z piorunami.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:
 • Opóźniona wiosna w Polsce
  Dawniej ciepły luty zwiastował późną wiosnę w Polsce i to się sprawdzało.Marzec i kwiecień starały się zawsze nadrobić zaległości lutego, co w efekcie skutkowało utrzymywaniem się przez dłuższy czas ujemnych nocnych temperatur,zwłaszcza w marcu.W tym roku może być tak samo,co potwierdzają amerykańskie prognozy.
  ~lech /2019-02-17 02:50
 • W Polsce wiosna sie nie opóźni
  Jak pisze Roys , że zima w Polsce sie opóźni to jest nie prawda i że będzie marzec zimny i kwiecień, raczej suchy i ciepły kwiecień i maj, nie deszczowy, będą gwałtowne zjawiska atmosferyczne, ale przeważnie susza.
  ~Janusz 150 /2019-02-16 16:17

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Po weekendowym załamaniu pogody i ochłodzeniu czeka nas ocieplenie. Sprawdź prog...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest na skraju pogodnego wyżu Manfred znad Ukrainy....

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...