Informacje
 • Prognoza pogody na 16 dni: wielka fala upałów dopiero przed nami

  07-06-2015 17:11 DŁUGOTERMINOWA AUTORSKA PROGNOZA TOMASZA WASILEWSKIEGO

  Prognoza pogody na 16 dni

  flickr.com/55Laney69 (CC BY 2.0), TVN Meteo

  Po gorącym weekendzie (były aż 34 stopnie!), czas na kilkudniowy odpoczynek od afrykańskiej pogody. Ochłodzenie przyjdzie na początku tygodnia między innymi dzięki wyżowi z centrum nad Wielką Brytanią.

  To on sprowadzi do nas chłodniejsze powietrze, które zastąpi gorące, zwrotnikowe. Ta zamiana będzie odbywać się powoli i dlatego nad naszym krajem będą się jeszcze spotykać: ciepło z południa i chłodniejsze powietrze z północy (patrz mapa). Taka sytuacja spowoduje dużą różnicę temperatury np. między wybrzeżem a Małopolską.

  Nowy tydzień zaczniemy od ochłodzenia na północy – będzie tu około 20 stopni. W tym samym czasie na południu kraju będzie 26, 28 stopni, czyli bardzo ciepło, ale nie upalnie. Następnie wszystkich nas, bez wyjątku, czeka fala upałów. Potrwa przez ponad tydzień - od 12 do 20 czerwca. W tym czasie temperatura wzrośnie aż do 34 stopni i to przez kilka dni z rzędu. Wtedy gorące będą nie tylko dni, ale również noce w czasie których będzie ok. 20 stopni.  Później, czyli po 20 czerwca, upał zacznie słabnąć i w pierwszych dniach astronomicznego lata możemy odczuć orzeźwiające 17 stopni na północy i 22 na południu kraju.

  Następna prognoza 16-dniowa, wyjątkowo, dopiero 21 czerwca.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:
 • Litości!
  Ludzie, trochę więcej empatii (zgadzam się z eni) i trochę więcej kultury - czy już doprawdy nawet przy komentowaniu pogody trzeba wylewać tyle jadu?!!!
  ~Jamonika /2015-06-11 09:49
 • Lato coraz bliżej nas, co cieszy
  Pięknie było w ostatnią sobotę +32 stopnie i bezchmurne niebo... Co ważne był to "upał wyżowy", nad Polską było suche powietrze zwrotnikowe, zatem nie było wkurzającej wielu ludzi parnoty, jaka występuje, gdy upał generuje powietrze wilgotne. Ten drugi typ upału jest groźniejszy, bo generuje burze a nawet gradobicia. Dwa-trzy dni upału przy powietrzu suchym nie są złe, gorzej, kiedy taka pogoda trwa dłużej niż tydzień, choć... wolę to od zimowej szarugi, błota i opadów deszczu ze śniegiem. Całe szczęście, że "patologicznie zimny maj" - podoba mi się to określenie - już się skończył. Widzę, że Heniek jak zwykle promuje zimnolubny sadyzm - jak tak można...
  ~Macias_POZ /2015-06-10 00:21
 • upały ?
  Punkt widzenia zależy od pubktu siedzenia.. a niektórym tu polecam więcej empatii.. nie każdy pracuje w klimatyzowanym biurze i płaszczy tyłek przez 8 godzin. Ostatnio miałam okazję patrzeć na biednych budowlańców pracujących na ścianie wieżowca w upale.. jakby tak pan zegaron miała okzje skosztować takiej roboty inaczej by się tu zachowywał. No ale to trzeba mieć trochę wyczucia i uczucia , nie tylko widzeć koniec własnego nosa. Ja mam nadzieję, że lato będzie łaskawsze i nie zmęczy tak temperaturami jak w ubiegłym roku.
  ~eni /2015-06-09 14:55
 • do zegaron
  Gościu masz nieźle zryty beret i wizyta u psychiatry jest Ci koniecznie potrzebna.
  ~mol /2015-06-09 10:23
 • 22 stopnie są ok
  22 stopnie są ok... tyle że nocą :)
  ~A123 /2015-06-09 00:38

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Po weekendzie do Polski wtargnie powietrze z północnej Afryki. Sprawdź autorską ...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest pod wpływem wyżu Udine znad Rumunii. ...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Nastała astronomiczna wiosna. Jednak patrząc na piątkową pogodę, zimowa aura nie...