Informacje
 • Pogoda na 5 dni: zimny, śnieżny i wietrzny przełom pór roku. Widać jednak poprawę pogody

  18-03-2021 17:14 Nieznaczna poprawa pogody dopiero we wtorek
  Prognozowana temperatura w najbliższych dniach (Ventusky.com) Foto: Shutterstock | Video: Ventusky.com

  Ostatnie dni zimy i pierwsze dni wiosny zapowiadają się dość chłodno. Będzie padać śnieg, może także mocniej wiać.

  Przez najbliższą dobę Polska dostaje się pod wpływ potężnego wyżu Margarethe z centrum w rejonie Irlandii. Nad krajem przemieszcza się z północy na południe umiarkowanie aktywny chłodny front atmosferyczny. Z północy płyną zimne masy powietrza arktycznego. Wyż ma sunąć na wschód i kształtować pogodę w Europie Środkowej przez co najmniej tydzień. Tylko w niedzielę wciśnie się w obszar wyżowy front atmosferyczny związany z niżem znad północnej Skandynawii, niosąc chmury, śnieg i deszcz. Gdy we wtorek centrum wyżu znajdzie się nad Polską, pojawią się rozpogodzenia.

  Śnieg i chmury

  Piątek zapowiada się pochmurno z większymi przejaśnieniami. Pojawią się przelotne opady śniegu do 1-4 centymetrów. Temperatura maksymalna wyniesie od 0 stopni Celsjusza na Warmii i Suwalszczyźnie, przez 2 st. C w centrum kraju, do 4 st. C na Ziemi Lubuskiej, Dolnym Śląsku, w Małopolsce i na Podkarpaciu. Wiatr powieje słabo i umiarkowanie z północy i północnego zachodu. Okresami może przybierać na sile i w porywach rozpędzać się do 50 kilometrów na godzinę.

  Sobota - pierwszy dzień astronomicznej wiosny - przyniesie pochmurną aurę z rozpogodzeniami. Na południowym wschodzie kraju należy spodziewać się przelotnego śniegu do 2 cm. Temperatura maksymalna sięgnie od 0 st. C na Suwalszczyźnie, przez 2 st. C w centrum kraju, do 3 st. C na zachodzie i południu. Północny wiatr będzie słaby i umiarkowany. Na Pomorzu może wiać silniej.

  Niedziela - pierwszy dzień kalendarzowej wiosny - będzie pochmurna. Od zachodu w głąb kraju przemieszczać się będą opady śniegu z deszczem o sumie do 5-10 litrów wody na metr kwadratowy, a w centrum i na północnym wschodzie śniegu do 5 cm. Opady nie są prognozowane tylko na południowym wschodzie. Na termometrach zobaczymy maksymalnie od 1 st. C na Podlasiu, przez 3 st. C w centrum kraju, do 6 st. C na Pomorzu i Podkarpaciu. Powieje południowo-zachodni wiatr, który będzie umiarkowany i dość silny – w porywach rozpędzi się do 60 km/h.

  Co przyniesie nowy tydzień?

  Poniedziałek upłynie pod znakiem pochmurnego nieba z przejaśnieniami. Opady nie powinny występować jedynie na Pomorzu. W pozostałej części kraju może przelotnie padać śnieg rzędu do 1-4 cm. Termometry pokażą maksymalnie od 3 st. C na Warmii i Suwalszczyźnie, przez 4 st. C w centrum kraju, do 7 st. C na Pomorzu Zachodnim. Powieje północno-wschodni, słaby i umiarkowany wiatr. Okresami jego porywy mogą być dość silne i w porywach osiągać prędkość do 60 km/h.

  We wtorek należy spodziewać się pochmurnego nieba z rozpogodzeniami. Temperatura maksymalna wyniesie od 3 st. C na Suwalszczyźnie, przez 6 st. C w centrum kraju do 8 st. C na Pomorzu. Wiatr będzie słaby i umiarkowany, a powieje z północnego wschodu.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Po weekendzie do Polski wtargnie powietrze z północnej Afryki. Sprawdź autorską ...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest pod wpływem wyżu Udine znad Rumunii. ...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Nastała astronomiczna wiosna. Jednak patrząc na piątkową pogodę, zimowa aura nie...