Informacje
 • Europa w kleszczach upału.
  Historyczny rekord coraz bliżej

  02-08-2018 19:19 Najgorzej na Półwyspie Iberyjskim
  Jak upały grożą naszemu zdrowiu? Foto: PAP/EPA/MANUEL LORENZO, wetteronline.de | Video: TVN24

  To jeszcze nie koniec europejskiego upału. Synoptycy przewidują, że w najbliższych dniach temperatura na Półwyspie Iberyjskim nadal będzie rosnąć. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że padnie nowy rekord naszego kontynentu.

  Mieszkańcy znacznej części Półwyspu Iberyjskiego borykają się z uciążliwą falą upałów. Sytuacja na razie nie ulegnie jednak poprawie, bo według prognoz w weekend termometry mają pokazać w niektórych rejonach południowej Portugalii nawet 47 stopni Celsjusza.

  Ostrzeżenia przed upałem

  Państwowa Hiszpańska Agencja Meteorologiczna Aemet ostrzegła, że w 39 prowincjach Hiszpanii nadal spodziewana jest bardzo wysoka temperatura. Także portugalskie władze wydały ostrzeżenie o zasięgu ogólnokrajowym w związku z falą upałów. Według przedstawicieli władz, wpływ na wzrost temperatury w czwartek mają napływające z północnej Afryki gorące masy powietrza.

  W czwartek najcieplej, według serwisu wetteronline.de, było w hiszpańskim mieście Navalmoral de la Mata. Termometry pokazały tam 42,9 stopnia Celsjusza. W portugalskim Beja było 42,5 st. C. W wielu miastach Portugalii i Hiszpanii temperatura przekroczyła wartość 40 stopni. W Lizbonie odnotowano 40 st. C, w Kordobie 42 st. C.

  Jednak już w sobotę w mieście Beja na południu Portugalii termometry mogą pokazać nawet 47 st. C. Zgodnie z prognozami w weekend w portugalskim mieście Evora, położonym 130 kilometrów od Lizbony, oraz w hiszpańskiej prowincji Badajoz przy granicy z Portugalią termometry pokażą nawet 44 stopnie.

  Czy pobity zostanie rekord temperatury w Europie?

  Dotychczasowy europejski rekord padł w Atenach w lipcu 1977 roku i wynosi 48 st. C. Prognosta z BBC Nick Miller nazwał ten upał "niebezpiecznym, potencjalnie rekordowym". Portugalski rekord to 47,4 st. C z 2003 roku. Hiszpański natomiast wynosi 47,3 st. C i jest z lipca ubiegłego roku.

  - Piątek i sobota będą najgorętszymi dniami z dużą szansą na pobicie rekordu - powiedział prognosta z Meteogroup. Według niego ​​istnieje 40 procent szans na wyrównanie rekordu, czyli 48 st. C z Aten i 25-30 procent szans na to, że zostanie on pobity.

   

  Ponad 30 stopni

  W weekend, według meteorologów, temperatura będzie odbiegać o co najmniej 6-12 stopni od normy w większości zachodnioeuropejskich miast.

  - Nie jest wykluczone, że temperatura osiągnie wartość 49 stopni Celsjusza w południowo-zachodniej Hiszpanii i części południowej Portugalii od piątku do niedzieli - powiedział meteorolog AccuWeather Tyler Roys.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:
 • coraz gorzej będzie
  Ci co się teraz urodzili,mają przerąbane! Nie zazdroszczę!
  ~mania /2018-08-03 15:16
 • I co?
  I co trzeba było wycinać las pierwotny w amer poł ? Puszcze Białowieską? Teraz mamy ekstrema: skrajne mrozy, upały, susze... naturalny bufor temperatury i wilgoci znika! Jesteśmy głupsi od małp i zapłacimy za to.
  ~miox /2018-08-02 22:46

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Zaraz po ciepłym weekendzie czeka nas szokująca zmiana temperatury....

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest pod wpływem wyżu Nicole znad Rumunii. Napływa do nas ciepłe powietrz...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Nastała astronomiczna wiosna. Jednak patrząc na piątkową pogodę, zimowa aura nie...