Informacje
 • Zimowa aura w Zakopanem i Bieszczadach

  30-11-2019 09:41 Trudne warunki w górach
  Trudne warunki na tatrzańskich szlakach Foto: TOPR | Video: TVN24

  W nocy z piątku na sobotę w Zakopanem zaczął padać śnieg. Temperatura spadła do czterech stopni mrozu. W Tatrach obowiązuje pierwszy stopień zagrożenia lawinowego.

  W sobotę o godzinie 8.30 termometry w Zakopanem pokazywały -4 stopnie Celsjusza. Na Kasprowym Wierchu temperatura wynosiła -12 st. C, a grubość pokrywy śnieżnej sześć centymetrów.

  Opady śniegu z Zakopanem mają ustać w miarę upływu dnia. Ponownie pod Tatrami ma padać w nocy z niedzieli na poniedziałek. Przez najbliższe dni będą się utrzymywały ujemne temperatury. Niektóre stacje narciarskie rozpoczęły już sztuczne naśnieżanie stoków.

  Trudne warunki w górach

  W Tatrach panują trudne warunki do uprawiania turystyki - ostrzegają pracownicy Tatrzańskiego Parku Narodowego. W wyższych partiach Tatr zalega warstwa nieprzetartego śniegu, a miejscami występują pod nim oblodzenia. Dodatkowym utrudnieniem w górach jest niski pułap chmur, który ogranicza widzialność i utrudnia orientację w terenie. Ponadto obowiązuje pierwszy, najniższy stopień zagrożenia lawinowego. Wynika z niego, że wyzwolenie lawiny jest na ogół możliwe jedynie przy dużym obciążeniu dodatkowym w nielicznych miejscach na bardzo stromych lub ekstremalnych stokach. Możliwe jest samoistne schodzenie małych i średnich lawin.

  Śnieg w Bieszczadach

  Na Połoninie Wetlińskiej termometry w sobotę rano pokazywały jeden stopień mrozu. Widoczność nie przekracza 100-150 metrów.

  Także w bieszczadzkich dolinach, między innymi w Cisnej i Ustrzykach Górnych, temperatura powietrza waha się od zera do minus jednego stopnia Celsjusza. Pada drobny śnieg, a widać w promieniu dwóch - trzech kilometrów.

  W ocenie Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego, w Bieszczadach są trudne warunki turystyczne.

  - Wybierający się w góry powinni pamiętać, że szlaki są oblodzone. Wszędzie mgła ogranicza widoczność. Przed wyjściem należy zaznajomić się z aktualna prognozą pogody - mówił ratownik dyżurny. Przypomniał, że idąc w góry turyści "zawsze powinni mieć naładowany telefon komórkowy", a w nim zainstalowaną aplikację "Ratunek". - Dzięki tej aplikacji łatwiej i szybciej możemy dotrzeć do poszkodowanych - zaznaczył.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Po weekendowym załamaniu pogody i ochłodzeniu czeka nas ocieplenie. Sprawdź prog...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest pod wpływem niżu Friedrich znad Rosji i związanego z nim frontu atmo...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...