Informacje
 • Straż interweniowała ponad 360 razy. Kolejny niż dotrze do nas w poniedziałek

  13-12-2014 15:06 Wiatr powalił setki drzew, połamał konary, uszkodził dachy i samochody

  Silny wiatr powalił drzewa, zniszczył samochody

  TVN24

  Setki powalonych drzew, złamanych konarów, uszkodzone dachy, banery reklamowe i samochody – to dotychczasowy bilans załamania pogody, które dało się we znaki w ciągu ostatniej doby mieszkańcom Polski.

  Jak poinformował w sobotę rano (13 grudnia) rzecznik komendanta głównego PSP Paweł Frątczak, w piątek i w nocy z piątku na sobotę, strażacy interweniowali w sumie ponad 360 razy.

  Najgorzej na południu Polski

  - Najtrudniejsza sytuacja była na południu Polski: w Małopolsce, woj. śląskim, dolnośląskim i podkarpackim – zaznaczył. Silny wiatr wiał też w woj. zachodniopomorskim.

  Frątczak dodał, że większość akcji strażaków dotyczyła usuwania z ulic i dróg setek powalonych drzew i złamanych konarów. Zabezpieczali też uszkodzone dachy, naderwane przez wiatr rynny, anteny satelitarne czy reklamy.

  - Z naszych informacji wynika, że w całym kraju w wyniku silnego wiatru, uszkodzonych zostało 10 dachów, większość w woj. małopolskim. Z kolei w Lesku, woj. podkarpackie powalone przez wichurę

  drzewo uszkodziło dwa auta – informował w sobotę rano rzecznik. - Nie mamy informacji, by ktoś w wyniku wichur został ranny – dodał.

  Utrudnienia w komunikacji

  - Od ponad godziny stoimy w polu pomiędzy Świdwinem a Łobzem. W pociągu jest ciemno i zimno - relacjonował w piątek 12 grudnia w rozmowie z redakcją Kontaktu 24 Robert, pasażer pociągu InterRegio jadącego z Koszalina do Szczecina.

  Maciej Dutkiewicz, rzecznik prasowy PKP PLK, poinformował w piątek, że przed godziną 17.00 silny wiatr powalił drzewo na sieć trakcyjną pomiędzy Świdwinem i Worowem. Awaria zatrzymała dwa pociągi Przewozów Regionalnych.

  Przewozy Regionalne zorganizowały zastępczą komunikację autobusową, natomiast inne pociągi PKP Intercity kierowane były drogą okrężną przez Olsztynek.

  PKP informowało również o innych utrudnieniach spowodowanych przez silny wiatr. Powalone drzewo uszkodziło sieć trakcyjną na odcinku pomiędzy stacjami Wisła Głębce i Goleszów (woj. śląskie), na czas awarii wprowadzono tam komunikację autobusową. Podobna sytuacja była na trasie pomiędzy Pszczyną a Kobiórem - także woj. śląskie.

  "Silny powiew wiatru wyrwał drzewo z korzeniami"

  Do redakcji Kontaktu 24 docierały również inne sygnały o skutkach porywistego wiatru.

  "Silny wiatr dotarł także na obrzeża Małopolski Zachodniej. Strażacy zawodowi i ochotnicy od piątkowego popołudnia co chwilę wyjeżdżają do akcji" - napisał portal faktyoswiecim.pl.

  Jak poinformował w rozmowie z portalem Zbigniew Jekiełek, oficer prasowy Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Oświęcimiu, w piątek po godzinie 17 silny wiatr uszkodził dach i ścianę budynku na ulicy Wiśniowej w Głębowicach. Niecałe półtorej godziny później wichura zniszczyła dach domu przy ulicy Skotnica w Bulowicach. 

  - Ściana szczytowa wpadła do budynku. Silny wiatr uniemożliwia zabezpieczenie uszkodzeń. Trzy osoby opuściły budynek i najprawdopodobniej spędzą noc u rodziny - relacjonował na gorąco Jekiełek. 

  Na tej samej ulicy powiewy uszkodziły dach budynku gospodarczego. Ponadto strażacy usuwali powalone drzewa w Głębowicach, Oświęcimiu i Kętach. To dane z piątku na godzinę 20.

  - Odnotowano również zgłoszenia o zwarciach na sieci energetycznej, - dodaje Jakiełek.

  "Tuż po godzinie 18 w centrum Strzelec Opolskich silny powiew wiatru wyrwał drzewo z korzeniami. Na szczęście nikomu nic się nie stało, drzewo spadło na chodnik i ulice. Kilkanaście minut później na miejscu były już odpowiednie służby i przystąpiono do usuwania powalonego drzewa" – napisał w piątek Reporter 24 o nicku xTHEOx.

  Niedziela będzie spokojniejsza

  - W niedzielę rano Billie powinien znaleźć się na Dalekiej Północy, w rejonie Morza Białego. Tym samym tego dnia silne podmuchy wiatru w Polsce zanikną, a kraj dostanie się pod wpływ wyżu "Stefan" znad południowo-wschodniej Europy. Czeka nas chwila spokoju i odpoczynku od silnego wiatru, który nie sprzyja dobremu samopoczuciu i pogarsza warunki biometeorologiczne - wyjaśnia synoptyk TVN Meteo Arleta Unton-Pyziołek.

  Kolejny układ niżowy odczujemy od poniedziałku.

  Zobaczcie autorską prognozę pogody synoptyka TVN Meteo Arleta Unton-Pyziołek na temat kolejnych układów niżowych w Europie.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Przez Polskę przejdzie zimny front, za którym z północy dotrze do nas ochłodzeni...

Wojciech Raczyński

alt

Polska znajduje się pod wpływem klina wysokiego ciśnienia związanego z wyżem Wal...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Przed nami kolejna fala gwałtownej pogody - rządy przejmuje bowiem pogodowa "Cos...