Informacje
 • "Przeleciał nade mną, wylądował i zaczął brodzić". Bocian czarny w Warszawie

  28-05-2018 18:39 Niecodzienne spotkanie

  Bocian czarny w Warszawie

  Annah/Kontakt 24

  Niecodzienny gość zawitał w poniedziałek w pobliże Trasy Siekierkowskiej w Warszawie. To bocian czarny. - Wydawał się spłoszony - opowiada pani Anna, której udało się sfotografować rzadko obserwowanego w mieście ptaka. Zdjęcia przysłała na Kontakt 24.

  - Wracałam ze sklepu. Bocian przeleciał nade mną, wylądował i zaczął brodzić - opowiedziała pani Anna w rozmowie z TVN Meteo. - Wydawał się bardzo spłoszony, starałam się go nie zestresować - dodała.

  Do niecodziennego spotkania doszło w poniedziałek około godziny 16 przy ulicy Znanieckiego w pobliżu Trasy Siekierkowskiej. "Ptak brodził w Kanale Nowa Ulga. Naprawdę piękny okaz" - napisała pani Anna (Reporterka 24 o nicku Annah), przesyłając zrobione przez siebie zdjęcia na Kontakt 24.

  Jak zaznaczyła w rozmowie, po raz pierwszy spotkała bociana czarnego. - Codziennie tędy przechodzę i nigdy wcześniej go nie widziałam - stwierdziła.

  Bliskie spotkania

  O podobnym zdarzeniu pisał kilka lat temu portal TVN Warszawa. - Nie wierzyłem własnym oczom, jeszcze nigdy nie widziałem na wolności tego rzadkiego ptaka - opowiadał wówczas internauta Ardziu1, któremu udało się sfotografować bociana czarnego w zaroślach na Saskiej Kępie.

  Z kolei w ubiegłym roku internauta Robert poinformował o bocianie czarnym, który regularnie odwiedza jego ogród w miejscowości Dopiewiec na Wielkopolsce. "Wizyty są codzienne, a powód jasny: rybki w sadzawce" - napisał.

  Rzadki i nieufny

  Bocian czarny (Ciconia nigra) to w Europie Środkowej, w tym w Polsce, rzadki ptak lęgowy. Polską populację szacuje się na około 1200 par. Z uwagi na rzadkość występowania, jest objęty w naszym kraju ścisłą ochroną. Wokół obszarów, na których ptaki te tworzą swoje gniazda (w promieniu ok. 500 metrów), są ustanawiane specjalne strefy ochronne. Nie mogą zbliżać się do nich ludzie, a leśnicy prowadzić tam prac porządkowych.

  Jest nieco mniejszy od bociana białego, dużo od niego rzadszy i w odróżnieniu od swego jaśniej upierzonego krewniaka, raczej unika kontaktów z człowiekiem. Ostatnio jednak - jak zauważono - zmienia swe zwyczaje i zaczyna zakładać gniazda bliżej osad ludzkich, a nawet pojawiać się na terenach miast.

  Legenda: kolor pomarańczowy - obszary lęgowisk; kolor niebieski - zimowiska; kolor zielony - siedliska całoroczne.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:
 • widziałe
  dziś rano widziałem go na dolince służewieckiej ...niestety wrony skutecznie go atakowały i przeganiały
  Pefron /2018-05-29 18:39
 • stały bywalec
  To stały bywalec :) Od kilku lat widywany jest co jakiś czas w tym miejscu nad kanałkiem :) Niemniej jednak zazdroszczę spotkania :)
  ~taxi1313 /2018-05-29 02:01
 • Znany Gościu
  Co rocznie przylatuje nad kanał Gocławski i Wystawowy. Gnieździ się prawdopodobnie nad Wisłą.
  ~ABC /2018-05-28 21:19

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Kolejna już tej wiosny wizyta zimna z północy zacznie się w świąteczny poniedzia...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest pod wpływem wyżu Nicole znad Rumunii. Napływa do nas ciepłe powietrz...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Nastała astronomiczna wiosna. Jednak patrząc na piątkową pogodę, zimowa aura nie...