Informacje
 • Ostatnie podrygi takiej zimy. "Za tydzień możliwe 20 stopni"

  18-02-2021 13:57 Nadchodzi zmiana
  "Góra lodu, która sprawia, że woda płynąca w górę rzeki nie może przedostać się swobodnie" Foto: Piotr Pyziołek | Video: TVN24

  Czwartek to jeden z ostatnich dni, w którym w części kraju możemy cieszyć się piękną, zimową pogodą - z mrozem i śniegiem. Kolejne dni przyniosą diametralną zmianę w pogodzie, która będzie zdecydowanie bardziej przypominać wiosnę.

  Zima idzie w odstawkę. Jak przekazała synoptyk tvnmeteo.pl Arleta Unton-Pyziołek, w przyszłym tygodniu w Niemczech temperatura może wzrosnąć nawet do 20 stopni Celsjusza, a to ciepło podejdzie także pod naszą zachodnią granicę.

  Idzie ciepło

  - W Polsce dokładnie za tydzień możliwe jest 20 stopni Celsjusza na Dolnym Śląsku. Będzie to związane z południową cyrkulacją ciepłego powietrza. Skierują je do nas niże znad Atlantyku i słoneczny, ciepły wyż znad Europy Środkowej i Bałkanów - przekazała Unton-Pyziołek.

  Obowiązują alarmy IMGW.

  "Temperatura nienormalna"

  Jak przekazał w rozmowie z TVN24 profesor Czesław Szczegielniak, hydrolog, mamy Polskę podzieloną na dwie części. Polska zachodnia jest w odwilży, która będzie się pogłębiać z każdą godziną. - Kulminacja nastąpi w środę, czwartek przyszłego tygodnia. Do końca tygodnia śnieg powinien się stopić - przekazał ekspert.

  Z kolei w Polsce wschodniej i północno-wschodniej mamy jeszcze niskie temperatury w nocy, nawet kilkanaście stopni poniżej zera, więc tam ta odwilż nie występuje aktualnie. - Ale w przyszłym tygodniu ocieplenie dotrze również i do Polski wschodniej - przekazał hydrolog dodając, że nastąpi tam proces tajania śniegu i spływu lodu.

  Jak przyznał, trudno nazwać anomalią to co dzieje się w tej chwili, aczkolwiek skala tego ocieplenia, które dopiero się rozpoczęło, przy prognozach przewidujących do 20 stopni, "to jest jak na koniec lutego temperatura nienormalna". - Przechodzimy z okresu -15 do 15 stopni, jest to amplituda 30 stopni, dosyć gwałtowna zmiana - mówił Szczegielniak.

  Wyż przyniósł promienie słońca

  Synoptyk przesłała zdjęcia wykonane dzisiaj o poranku przez jej męża, Piotra Pyziołka. Fotografie prezentują piękno Puszczy Bolimowskiej oraz terenów Doliny Rawki (na pograniczu Mazowsza i Ziemi Łódzkiej) w jeszcze zimowej i słonecznej szacie. Skąd te dzisiejsze rozpogodzenia?

  - Słoneczną aurę przyniósł wyż znad krajów nadbałtyckich, który sięgnął aż do środkowej Polski - przekazała synoptyk.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

W najbliższych dniach nie ma szans na powtórkę gorącej pogody, którą pamiętamy s...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest pod wpływem wyżu Udine znad Rumunii. ...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Jet stream, czyli prąd strumieniowy, oddzieli na długo Polskę od napływu ciepła....