Informacje
 • Jaja wypadły z bocianiego gniazda. Pomogli strażacy ochotnicy

  15-04-2019 16:05 Zdjęcia otrzymaliśmy na Kontakt 24
  Bocian utknął w kominie Foto: OSP Gaszowice/Kontakt 24 | Video: tvnmeteo.pl

  Z bocianiego gniazda w Gaszowicach wypadły dwa jaja. Jedno z nich stłukło się, drugie zawinęła w kocyk mieszkanka wsi. Na pomoc ruszyli strażacy ochotnicy. Pierwszą informację i zdjęcia otrzymaliśmy na Kontakt 24.

  Mieszkanka położonych w powiecie rybnickim Gaszowic zauważyła, że z bocianiego gniazda znajdującego się na słupie energetycznym niskiego napięcia wypadły dwa jaja. Jedno z nich stłukło się na jezdni. Drugie było całe, najprawdopodobniej spadło na trawę. Kobieta, która znalazła jajko, owinęła je kocem.

  Zdjęcia otrzymaliśmy na Kontakt 24.

  Wróciło do gniazda

  - Otrzymaliśmy zgłoszenie około godziny 9.30. Pojechaliśmy na miejsce razem z pogotowiem energetycznym. Za pomocą sprzętu bezpiecznie włożyliśmy jajo na swoje miejsce w gnieździe. Wzięliśmy je z tym kocykiem i z tego kocyka przełożyliśmy do gniazda. W gnieździe było jeszcze jedno jajko. Była to nietypowa interwencja, wcześniej nie wyjeżdżaliśmy do takiego zgłoszenia - relacjonował w rozmowie z redakcją Kontaktu 24 Wojtek z Ochotniczej Straży Pożarnej w Gaszowicach.

  Jaja potrzebują odpowiedniej temperatury

  Zdaniem Jarosława Banacha z Polskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków jaja mogły wypaść z gniazda przypadkiem. - Jeśli jajo nie leżało zbyt długo na ziemi i nie było wychłodzone, to jest szansa, że zarodek przetrwał - mówił w rozmowie z redakcją tvnmeteo.pl. Zaznaczył, że jeśli spadło wieczorem, to przez nocne przymrozki nie ma szansy na przeżycie. Aby zarodek mógł się rozwinąć potrzebna jest bowiem odpowiednia temperatura w czasie inkubacji.


Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Po weekendowym załamaniu pogody i ochłodzeniu czeka nas ocieplenie. Sprawdź prog...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest pod wpływem niżu Friedrich znad Rosji i związanego z nim frontu atmo...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...