Informacje
 • W Anglii odkryto nieznany wcześniej gatunek dinozaura. Tyrannosaurus rex był jego krewnym

  13-08-2020 07:50 "Wcześniej nieznany nauce"
  Jak wyginęły dinozaury Foto: Trudie Wilson/ENEX | Video: Wikipedia/Pixabay/USGS/NASA

  Naukowcy z brytyjskiego Uniwersytetu w Southampton zidentyfikowali wcześniej nieznanego nauce dinozaura spokrewnionego ze słynnym tyranozaurem. Udało się to dzięki czterem kościom znalezionym na wyspie Wight.

  W Anglii odkryto nowy gatunek dinozaura spokrewnionego z Tyrannosaurusem rexem. Paleontolodzy z Uniwersytetu w Southampton przez cztery miesiące prowadzili badania nad czterema kośćmi znalezionymi w ubiegłym roku w wiosce Shanklin na angielskiej wyspie Wight. W końcu ustalili, że kości pochodzą z szyi, pleców i ogona dinozaura uznawanego za "wcześniej nieznanego nauce".

  Znalezione przez przypadek

  Paul Farrell z miasta Ryde na wyspie Wight był jedną z osób, które natknęły się na kości.

  - Szedłem wzdłuż plaży, wykopywałem kamienie i nagle natknąłem się na coś, co wyglądało jak kość dinozaura. Byłem zszokowany, kiedy dowiedziałem się, że to może być nowy gatunek - powiedział Farrell.

  Byłby mięsożercą

  Jak wykazały badania, dinozaur ten mierzył około czterech metrów długości i należał do podrzędu teropodów, zaliczanego do rzędu dinozaurów gadziomiedniczych. Chodziły one na dwóch nogach podobnie jak Tyrannosaurus rex i były mięsożercami. Żyły w okresie kredy, około 115 milionów lat temu.

  Naukowcy nazwali dinozaura Vectaerovenator inopinatus - nazwa ta odnosi się do worków powietrznych znajdujących się w niektórych kościach, które są powszechnie spotykane u teropodów i które pomogły naukowcom zidentyfikować ten gatunek. Takie worki występują u współczesnych ptaków. Zdaniem specjalistów prawdopodobnie pomogły one stworzyć wydajny układ oddechowy u tych dinozaurów, jednocześnie sprawiając, że ich szkielet był lżejszy.

  - Zapisy o dinozaurach z połowy okresu kredy w Europie nie są zbyt pokaźne, więc to było bardzo ekscytujące, że mogliśmy poszerzyć wiedzę  o złożoności gatunków dinozaurów z tamtych czasów - powiedział Chris Baker, doktorant z Uniwersytetu w Southampton.

  Odkrycie ma zostać opisane na łamach czasopisma "Papers in Palaeontology".

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Po weekendowym załamaniu pogody i ochłodzeniu czeka nas ocieplenie. Sprawdź prog...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest na skraju pogodnego wyżu Manfred znad Ukrainy....

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...