Informacje
 • Rodzi się coraz mniej gwiazd. Wszechświat umiera

  05-12-2015 12:30 Kiedy nadejdzie jego koniec?

  Film: 14 mld lat z życia Wszechświata w dwie minuty

  Fot.: NASA's Marshall Space Flight Center, CC BY-NC 2.0/Flickr, film:NASA

  Wszystko kiedyś się kończy, nawet czas Wszechświata nieustanie się kurczy. Materia, która buduje przestrzeń kosmiczną zmierza donikąd, umiera. Kiedyś nadejdzie koniec świata. Kiedy?

  Wszechświat, w którym żyjemy, nie jest statyczny, ale dynamiczny, a jego czas jest ograniczony. Proces ten może okazać się powolny i ponury. Trudno sobie to wyobrazić patrząc nocą w rozgwieżdżone niebo, ale ostateczna ciemność prędzej, czy później nadejdzie. 

  Jądrowe gwiazdy

  Specjaliści z wydziału kosmonautyki i astrofizyki z Uniwersytetu Stanowego Ohio podali, że rodzi się coraz mniej gwiazd. Gwiazdy we Wszechświecie pojawiły się około 13 miliardów lat temu. Żyją one dzięki reakcjom jądrowym, które zachodzą w ich wnętrzu. Ekspansja Wszechświata polega na tym, że w Kosmosie rozprzestrzenia się wszystko, co znajduje się w nim znajduje. Powoduje to, że maleją szanse na to, żeby powstały reakcje jądrowe i narodziły się nowe gwiazdy.

  Około 10 miliardów lat temu osiągnięto poziom krytyczny, czyli moment szczytowy formowania się gwiazd. Od tego czasu rodzi się ich coraz mniej. Ale ile będą jeszcze żyły?

  Koniec nie taki bliski

  Ostatnia znana gwiazda narodziła się dwa miliardy lat temu, zaś życie gwiazd określa się na sto miliardów lat. Po tym czasie we Wszechświecie zostaną same resztki: białe karły, gwiazdy neutronowe i czarne dziury, które dzięki promieniowaniu Hawkinga tracą swoją masę.

  Wszechświat powstał za pomocą energii, czyli ciepła oraz światła. Gdy zmierza ku końcowi, staje się coraz bardziej zimny, słaby i ciemny.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:
 • Wina "globalnego ocieplenia"
  Już wiem dlaczego tak się dzieje. To na pewno wina "globalnego ocieplenia". Na szczęście jeszcze nie jest za późno, trzeba tylko opodatkować gwiazdy, planety, a nawet inne galaktyki! Tylko to uchroni nas od zbliżającej się katastrofy!
  ~Jan24 /2015-12-05 15:05
 • Życie
  Wszystko co się zdarzyło - wydarzy się ponownie.
  ~mil /2015-12-05 14:52
 • PS
  Jeszcze 98 milardów lat tak więc czego się stresujeta jeszcze trochę pożyjemy :P
  ~Gwiazda /2015-12-05 13:34

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Po weekendowym załamaniu pogody i ochłodzeniu czeka nas ocieplenie. Sprawdź prog...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest pod wpływem niżu Friedrich znad Rosji i związanego z nim frontu atmo...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...