Informacje
 • Przełomowy lek na raka płuc.
  "Powinien być standardem"

  08-10-2019 11:08 Wydłuża życie dwukrotnie
  Jak wykryć raka piersi? Foto: Pixabay/toubibe | Video: Fakty TVN

  Lek najnowszej generacji dwukrotnie wydłuża życie osobom z zaawansowanym rakiem płuc. Powinien jak najszybciej znaleźć się w początkowej fazie leczenia nowotworu - uważa profesor Maciej Krzakowski, krajowy konsultant ds. onkologii klinicznej.

  Według raportu z badań przedstawionego na kongresie Europejskiego Towarzystwa Onkologii Klinicznej w Barcelonie, podawanie lekarstwa o nazwie Ozymertynib przynosi rezultaty również w przypadku przerzutów do mózgu.

  Ozymertynib jest drobnocząsteczkowym inhibitorem kinazy tyrozynowej EGFR najnowszej trzeciej generacji. Inhibitory to substancje powodujące zmniejszenie szybkości reakcji chemicznej.

  - Znalezienie leku, który pozwala na kontrolę przerzutów do ośrodkowego układu nerwowego, jest dużą sprawą. Chciałbym, aby wszedł jak najszybciej do leczenia w początkowej fazie nowotworu - powiedział na konferencji prasowej w Warszawie prof. Maciej Krzakowski.

  Eksperyment medyczny

  Międzynarodowe badanie zostało przeprowadzone w USA na grupie 556 pacjentów pod kierunkiem prof. onkologii i hematologii Suresha Ramalingama. U wszystkich zdiagnozowano raka płuca - zaawansowanego lub z przerzutami. Chorzy nie byli wcześniej leczeni. Połowa z nich otrzymywała ozymertynib w pierwszej linii leczenia, czyli w czasie początkowej fazy choroby. Druga była leczona jedną z dwóch starszych metod.

  Okazało się, że pacjenci otrzymujący lek nowej generacji żyją średnio o siedem miesięcy dłużej w porównaniu z chorymi otrzymującymi leki pierwszej generacji. Według prof. Ramalingama specyfik powinien być standardem w leczeniu pierwszej linii pacjentów.

  Lek w Polsce

  Prof. Krzakowski przypomniał, że w Polsce Ozymertynib jest obecnie finansowany w drugiej linii leczenia chorych po niepowodzeniu w poprzedniej fazie. W maju br. otrzymał pozytywną rekomendację Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji (AOTMiT) do stosowania w pierwszej linii. Obecnie wskazania do leczenia Ozymertynibem w I linii terapii ma około 1500 chorych.

  - Ten lek możliwie szybko powinien się znaleźć w pierwszej linii leczenia. Trzeba pamiętać, że około jednej trzeciej chorych otrzymujących terapię pierwszej linii nie może już - z różnych względów - otrzymać leczenia drugiej linii. Dlatego tak ważne jest, by wybrać najskuteczniejsze leczenie pierwszoliniowe - podkreślił onkolog.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:
 • 7 miesięcy dłużej
  7 miesięcy strachu przed nieuchronną śmiercią dłużej to mała pociecha
  ~ala /2019-10-08 14:48

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Po weekendowym załamaniu pogody i ochłodzeniu czeka nas ocieplenie. Sprawdź prog...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest na skraju pogodnego wyżu Manfred znad Ukrainy....

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...