Informacje
 • "Gdyby to stworzenie mogło krzyczeć".
  Niecodzienne znalezisko na dnie oceanu

  21-11-2018 11:21 Niezwykłe nagranie rosyjskiego marynarza
  Naukowcy odkryli nowe stworzenia na dnie oceanu Foto: twitter.com/rfedortsov | Video: CSIRO/Faser Johnston

  Dziwne stworzenie, które wydobyto z oceanicznych głębin. Wije się i otwiera swój otwór gębowy. Roman Fiedorcow nagrał je i dodał dźwięki, które jego zdaniem mogłoby wydawać.

  Roman Fiedorcow jest rybakiem dalekomorskim. Na co dzień pracuje na statku - trawlerze, który służy do połowu ryb dennych. Siedzibę ma w mieście portowym Murmańsk w Rosji.

  Łowiąc ryby w wielu regionach świata, Fiedorcow publikuje w mediach społecznościowych zdjęcia i nagrania głębinowych stworzeń, które zaplątały się w jego sieci. Większość z nich została zrobiona w Morzu Barentsa i Atlantyku.

  Na wielu jego zdjęciach widać ryby z wytrzeszczonymi oczami oraz organami wystającymi z ust. To efekt urazu ciśnieniowego, do którego dochodzi w wyniku zmiany ciśnienia, które na dnie oceanu jest dużo wyższe, niż na powierzchni ziemi.

  Dziwny stwór

  Na filmie, który opublikował Roman Fiedorcow na swoim profilu na Twitterze, widać wijące się zwierzę wyłowione z głębi oceanu.

  "Czasami podczas połowów znajduje rzeczy takie jak ta" - napisał na Twitterze. "Gdyby to stworzenie mogło krzyczeć, pewnie wydawałoby taki dźwięk" - dodał. Na wideo poza obrazem słyszymy dźwięki przypominające krzyk, które zostały wklejone w postprodukcji. Mają one służyć podkreśleniu ruchów wijącego i otwierającego otwór gębowy stworzenia.

  Mogą mieć nawet trzy metry

  Jak podaje portal sciencealert.com, stworzenie może być wieloszczetem, zwanym też Bobbitem (Eunice aphroditois). Zwierzęta te żyją w głębiach oceanu, gdzie dociera mało światła. Na dnie można znaleźć wieloszczety o różnych rozmiarach. Osiągają zwykle długość od 1 milimetra do 10 centymetrów, ale są też takie, które mogą mierzyć blisko trzy metry.

  Takie okazy można zobaczyć na profilu Fedortsova na Twitterze:

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:
 • milusiński
  łał, taki robaczek o długości 3m ??? w sam raz na domowe zwierzątko dla teściowej :)
  ~hcc /2018-11-21 21:30
 • To zwierze cierpi
  Małe zwierze, może i bez mózgu, al jedna cierpi, mógłby zabić albo wypuścić, a nie zabawiać się torturując je.
  ~Maciej /2018-11-21 20:59
 • zwierzęta "zaplątane w sieci"
  piękny eufemizm dla przypadkowo zamordowanych podczas masowych połowów, brawo, dodał dźwięk, tylko czy to coś zmieni w jego podejściu do sposobu dokonywania połowów..? to "tylko' wieloszczet, ale również posiada zdolność odczuwania bólu ! a może wszystkim się równie miło patrzy na cierpienie stworzenia, co temu bezrefleksyjnemu, pozbawionemu empatii rybakowi..?
  ~krakowianka /2018-11-21 16:26
 • Obrzydlistwo
  Obrzydlistwo
  ~Ana /2018-11-21 15:28
 • Wieloszczet
  Pewnie to jakiś gatunek wieloszczeta, miałem akwarium morskie i podobne stworzonka. Dobrze, że nie trzyma gołymi rękoma, bo nie ciekawie by się skończyło.
  ~Slaw /2018-11-21 15:16

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Gorące powietrze z Afryki jest już w drodze do Polski....

Wojciech Raczyński

alt

Polska znajduje się pod wpływem klina wysokiego ciśnienia związanego z wyżem Wal...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Jet stream, czyli prąd strumieniowy, oddzieli na długo Polskę od napływu ciepła....