Pływała tuż nad oceanicznym dnem z rozpostartymi czułkami. Meduzę, którą udało się nagrać na głębokości 1015 metrów, badacze nazwali "psychodeliczną".
Badanie głębin u wybrzeży Puerto Rico i Wysp Dziewiczych Stanów Zjednoczonych - to główny cel misji Océano Profundo 2018, która trwa od 30 października tego roku.
Naukowcy pływają statkiem badawczym Okeanos Explorer, który wyposażony jest w specjalistyczny sprzęt. Może na przykład wysyłać pod wodę zdalnie sterowane pojazdy (ROVy), które transmitują obraz i przesyłają go do naukowców. Materiał filmowy pomaga badaczom zobaczyć i zrozumieć głębiny oceanu.
Piękne i niezwykłe stworzenie
Podczas jednej z takich podwodnych wypraw na południowo-zachodnim wybrzeżu Puerto Rico na głębokości 1015 metrów ROV uchwycił niezwykłą meduzę. Nagrał ją tuż nad oceanicznym dnem. Jej czułki rozciągały się na wszystkie strony. Okazuje się, że był to samiec Crossota millsae, meduzy z rodziny Rhopalonematidae.
Meduza, którą badacze z Amerykańskiej Narodowej Służby Oceanicznej i Meteorologicznej (NOAA) określili jako "psychodeliczną", zauważona została już nie pierwszy raz. Teraz jednak przybrała bardzo interesującą pozę. Unosiła się nad dnem, a rozciągnięte czułki sugerowały, że czekała na swoją ofiarę.
Zobacz inne fascynujące, morskie stworzenia:
Autor: anw/aw / Źródło: CNN, NOAA