Informacje
 • Do 2100 roku mogą stopnieć prawie wszystkie alpejskie lodowce

  12-04-2019 17:27 Nowe obliczenia naukowców
  Lodowiec Tuni maleje w zastraszającym tempie Foto: Shutterstock | Video: Reuters

  Lodowce w Alpach mogą dramatycznie stopnieć do 2100 roku - wynika z najnowszych badań naukowców. Dojdzie do tego, jeśli w kolejnych dekadach nie zmniejszy się wpływ działalności człowieka na ocieplenie klimatu.

  - Najgorszy scenariusz zakłada, że prawie wszystko się roztopi - powiedział reporterom we wtorek Harry Zekollari, klimatolog ze Politechniki Federalnej w Zurychu na dorocznym spotkaniu Europejskiej Unii Nauk o Ziemi.

  Do 2050 zniknie połowa

  Jak zaznaczył Zekollari, nawet jeśli ludziom uda się zapobiec postępowaniu ocieplenia się klimatu, połowa alpejskich lodowców do 2050 roku zniknie. Wyjaśnił też, że niezależnie od tego, jaki scenariusz globalnego ocieplenia zostanie zrealizowany w kolejnych dekadach, lodowce do 2050 roku skurczą się o połowę, bo ich czas reakcji na zmiany jest bardzo długi.

  Badacze za pomocą nowych obliczeń od 2017 roku przeanalizowali ewolucję czterech tysięcy pojedynczych lodowców w Alpach o objętości 100 kilometrów sześciennych, co odpowiada pojemności około 40 milionów basenów olimpijskich.

  Specjaliści sprawdzili, jak będzie się zmieniał stan lodowców na podstawie poszczególnych scenariuszy przedstawionych przez Międzyrządowy Zespół do spraw Zmian Klimatu (ciało doradcze Organizacji Narodów Zjednoczonych). Te scenariusze, zwane scenariuszami RCP, określają zmiany koncentracji dwutlenku węgla w atmosferze i mają nazwy RCP2.6, RCP4.5, RCP6 i RCP8.5. Najgorszy z punktu widzenia zmian klimatu jest RCP8.5, a najbardziej optymistyczny - RCP2.6.

  Kilka scenariuszy

  Badacze odkryli, że jeśli dojdzie do spełnienia scenariusza RCP8.5, a więc jeśli do 2100 roku średnia globalna temperatura podniesie się o 4,8 stopnia Celsjusza, 95 procent alpejskich lodowców się stopi.

  - Pojawią się rozłączone fragmenty lodu na dużych wysokościach, ale nie będzie żadnych lodowców - poinformował Zekollari.

  W przypadku scenariusza RCP4.5, 80 procent objętości lodowców zniknie. Nie będzie też żadnych lodowców poniżej wysokości 2,5 tysiąca metrów.

  Gdy spełni się scenariusz RCP2.6, czyli kiedy średnia temperatura ziemskiej atmosfery do 2100 roku wzrośnie o około 2 st. C, w Alpach pozostanie około dwie trzecie lodowców. To "dobra wiadomość", ale w porównaniu do wcześniejszych szacunków to i tak poziom stopnienia będzie większy, niż wcześniej zakładano.

  - Niestety, sytuacja w Alpach jest porównywalna do tej, która panuje wokół biegunów - powiedział Daniel Farinotti z Politechniki Federalnej w Zurychu, współautor raportu.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:
 • to normalne
  najpierw ucza ze jest zlodowacenie a pozniej ocieplenie i tak sie to powtarza, a teraz sieja zamet - przeciez to normalne , pokazuje sie tylko jedna strone antarktydy ze ubywa lodu ale drugiej strony gdzie przybywa juz nie, a jestesmy w koncówce zlodowacenia czyli scenariusz jest jeden stopnieja i nicna to nie poradzimy
  ~dodo /2019-04-14 21:44

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Po weekendowym załamaniu pogody i ochłodzeniu czeka nas ocieplenie. Sprawdź prog...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest na skraju pogodnego wyżu Manfred znad Ukrainy....

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...