Informacje
 • Uratował swój gatunek,
  teraz przechodzi na emeryturę

  13-01-2020 11:11 Żółw Diego z Galapagos
  Naukowcy odkryli drugi gatunek żółwia matamata Foto: [Cable News Network Inc. All rights reserved 2020] | Video: Naturmuseum Senckenberg

  Około stuletni żółw o imieniu Diego, który uratował populację swojego gatunku na wyspie Espaniola, przechodzi na emeryturę.

  W latach sześćdziesiątych XX wieku na Espanioli, wyspie leżącej w archipelagu Galapagos, żyło zaledwie 14 żółwi z gatunku Chelonoidis hoodensis: 12 samic i dwa samce. Władze Parku Narodowego Galapagos obawiały się, że gatunek może wyginąć i dlatego rozpoczęto program wspomaganego rozrodu.

  Diego ocalił swój gatunek

  Diego był trzecim samcem, który wziął udział w programie odbudowy gatunku Chelonoidis hoodensis. Przywieziono go z ogrodu zoologicznego w San Diego w Kalifornii. Okazało się, że żółw ma ponadprzeciętne zdolności rozrodcze i możne ocalić populację swojego gatunku przed rychłą śmiercią.

  Według naukowców jest ojcem 40 procent żółwi z dwutysięcznej populacji na tej wyspie. Gdy informacja ta wyszła na jaw, stał się sławny na całym świecie.

  "Super Diego" - tak nazywają go pracownicy centrum rozrodczego. Teraz Diego spokojnie, żółwim krokiem może przejść na emeryturę.

  Władze Park Narodowy Galapagos oficjalnie ogłosiły zakończenie programu hodowlanego - cel został osiągnięty. Populacja z 15 osobników wzrosła do dwóch tysięcy.
Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:
 • ciekawy?
  Nareszcie cos ciekawego w wiadomosciach,same nudy tylko polityka i foteliki walka to juz zaczyna byc nudne te brednie,brac sie za prace a nie jak przekupki na targu,ludzie zycie ucieka.
  ~milosnik /2020-01-13 12:28
 • Puk puk
  Brawo Diego!
  ~paranoik /2020-01-13 12:17

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Po weekendowym załamaniu pogody i ochłodzeniu czeka nas ocieplenie. Sprawdź prog...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest na skraju pogodnego wyżu Manfred znad Ukrainy....

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...