Informacje
 • Odkryto monstrualną czarną dziurę. Słońce przy niej to ziarenko

  28-02-2015 20:54 Naukowcy odkryli największą czarną dziurę w najjaśniejszym kwazarze

  Kwazar zasilany czarną dziurą

  NASA

  Naukowcy odkryli monstrualnie wielką dziurę i wyjątkowo jasny kwazar, który świeci 420 bilionów jaśniej niż Słońce. To absolutni rekordziści w swoich kategoriach.

  Międzynarodowy zespół naukowców z Chin, Chile, Australii i USA pod kierunkiem profesora Xue-Bing Wu z Uniwersytetu Pekińskiego zauważył rekordowo wielką czarną dziurę. Znajduje się ona w kwazarze o osobliwej nazwie SDSS J010013.02+280225.8, oddalonym o 12,8 mld lat świetlnych od Ziemi. Badacze szacują, że cały obiekt (czyli kwazar wraz z czarną dziurą) powstał, gdy Wszechświat liczył sobie zaledwie 875 mln lat.

  Wyjątkowo jasny

  Kwazary to najjaśniejsze obiekty we Wszechświecie, stale emitujące promieniowanie elektromagnetyczne o ogromnej mocy. W XIX wieku podejrzewano, że są to po prostu gwiazdy. Jednak w połowie XX wieku, kiedy obserwowano niebo za pomocą teleskopów, naukowcy zauważyli emisję radiową.

  Kwazar SDSS J010013.02+280225.8 został zauważony za pomocą 2-metrowego Teleskopu Lijiang w Yunnan (Chiny). Okazało się, że jest 12 mld razy większy od Słońca i świeci 420 bilionów razy jaśniej niż nasza dzienna gwiazda.

  - To jedyny tak odległy kwazar dostrzeżony przez 2-metrowy teleskop. Jesteśmy z tego powodu bardzo dumni - mówił współautor badań Feige Wang.

  Wielkie nadzieje

  Badacze mają nadzieję, że dalsze obserwacja kwazara przy użyciu Teleskopu Hubble'a i Chandra X-Ray rzucą nowe światło na powstawanie czarnych dziur i galaktyk we Wszechświecie.

  - Ten kwazar jest bardzo wyjątkowy - mówił dr Wu Xue-Bing. - To pomoże nam zagłębić wiedzę o wczesnym etapie Wszechświata - dodał.

  Wyniki obserwacji opublikowano w naukowym magazynie "Nature".

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:
 • a ja mam
  300 zlotych dlugu.
  qolfa /2017-09-27 21:11
 • 13 MLD LAT ŚWIETLNYCH
  I ci naukowcy wiedzą ,kiedy monstrum powstało,jakie jest duże,jasne.Ja mam wrażenie,że 90% tych ustaleń to teoretyczne przypuszczenia jak większość dot Kosmosu.Co oni moga wiedzieć o enigmatycznym obiekcie odległym o 13 mld lat świetlnych?Patrzą w niebo,wymyślają głupoty które póżniej odwołują i prostują.
  ~niedowiarek /2015-03-01 07:34
 • :)
  coś niesamowitego...
  ~kravista13 /2015-02-28 22:54

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Przez Polskę przejdzie zimny front, za którym z północy dotrze do nas ochłodzeni...

Wojciech Raczyński

alt

Polska znajduje się pod wpływem klina wysokiego ciśnienia związanego z wyżem Wal...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Przed nami kolejna fala gwałtownej pogody - rządy przejmuje bowiem pogodowa "Cos...