Informacje
 • Naukowcy obserwują czynną Bardarbungę za pomocą drona

  03-10-2014 14:50 Wulkan na Islandii jest aktywny od połowy sierpnia
  Naukowcy obserwują czynną Bardarbungę za pomocą drona

  Sejsmolodzy notują liczne trzęsienia ziemi w pobliżu wulkanu

  ENEX

  Drugi co do wielkości wulkan na Islandii nie pozwala sobie zapomnieć, dlatego naukowcy stale obserwują "tykającą" Bardarbungę. W tym celu wykorzystują nowoczesne rozwiązania technologiczne m.in. kamery internetowe oraz drona.

  Według lokalnej stacji meteorologicznej, która obserwuje wulkan Bardarbunga, ziemia w pobliżu wulkanu od początku tego miesiąca zatrzęsła się wielokrotnie. Nie ustają również wybuchy ze szczelin w obszarze Holuhraun w północnej części lodowca Vatnajokull. Dane zbierane przez naukowców pochodzą z różnych źródeł. By je zebrać wykorzystano m.in. drona, który przeleciał nad czynnym wulkanem.

  2 października

  Najnowsze dane sejsmologów mówią, że od północy, 2 października, odnotowano kilkadziesiąt znaczących aktywności sejsmicznych w północno-zachodniej części Vatnajökull i na północ od lodowca. Największe z nich miały siłę 4.8 w skali Richtera o godz. 00.35 i 13.27

  Sejsmolodzy potwierdzili również około 40 trzęsień ziemi w pobliżu kaldery Bardarbungi.

  1 października

  Podobne dane zebrano 1 października. Naukowcy odnotowali dziesięć niewielkich trzęsień ziemi, o sile mniejszej niż 1.5 w skali Richtera. Zarejestrowano również kilkadziesiąt drgań wokół kaldery wulkanu, z których największe osiągnęło poziom 4.8 w skali Richtera. 

  Aktywność wulkaniczna w miejscu erupcji w Holuhraun nadal utrzymuje się na tych samych poziomach, jak w ostatnich dniach.

  Aktywny od sierpnia

  Bardarbunga od drugiej połowy sierpnia wykazuje wzmożoną aktywność. Gdy naukowcy po raz pierwszy zauważyli wydostające się z wulkanu dymy i gazy, zaczęli alarmować o nadchodzącym niebezpieczeństwie.

  Cały świat skierował wzrok w kierunku Islandii, oczekując erupcji, która miałaby sparaliżować transport lotniczy w Europie. Niektórzy snuli też teorie na temat nadchodzącej zimy. Prognozowali, że będzie wyjątkowo mroźna.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Gorące powietrze z Afryki jest już w drodze do Polski....

Wojciech Raczyński

alt

Polska znajduje się pod wpływem klina wysokiego ciśnienia związanego z wyżem Wal...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Jet stream, czyli prąd strumieniowy, oddzieli na długo Polskę od napływu ciepła....