Informacje
 • Mars nadal aktywny geologicznie. Dotąd myślano, że to zastygła planeta

  26-01-2013 17:06 Badacze zauważyli bruzdy na wydmach

  Bruzdy stworzone przez sublimację suchego lodu

  NASA

  Mars jest nadal aktywny geologicznie - ustalili amerykańscy badacze. Zauważyli oni, że sublimujący na wiosnę suchy lód, tworzy bruzdy na powierzchni piaskowych wydm bieguna północnego.

  Amerykańskim badaczom udało się obalić mit dotyczący Marsa. Bazując na obserwacjach dokonanych przez Mars Reconaissance Orbiter, udowodnili, że powierzchnia Czerwonej Planety podlega różnego rodzaju przekształceniom. Dotąd myślano, że skoro tamtejsze wulkany wygasły, a woda nie płynie po Marsie od wielu lat, nie zachodzą procesy mogące zmieniać oblicze czwartej planety od Słońca.

  Trzy pracujące niezależnie od siebie zespoły badawcze zauważyły jednak, że w okolicach bieguna północnego wiosenne topnienie zamarzniętego dwutlenku węgla prowadzi powstawania bruzd w tamtejszych wydmach piaskowych.

  Suchy lód sublimuje

  Dzieje się tak, ponieważ wiosenne promienie Słońca docierają, przez półprzezroczysty lód, do marsjańskiego gruntu i ocieplają go. Wtedy zamarznięty dwutlenek węgla, tzw. suchy lód, zaczyna topnieć, a dokładniej - sublimować. Oznacza to, że zmienia on swój stan skupienia ze stałego w gazowy. Dwutlenek węgla, uwięziony pod spodem, w pewnym momencie znajduje sobie drogę ucieczki z pułapki, jaką stanowi dla niego wydma. Przebija się przez piasek, rozbryzgując go w różnych kierunkach, przez co na wydmach tworzą się smugi. Te smugi z czasem rozwiewa jednak marsjański wiatr.

  "To planeta nadal geologicznie aktywna"

  - Wśród naukowców pokutowało przekonanie, że Mars zastygł miliardy lat temu - przyznaje Candice Hansen z Planetary Science Institute w Tucson w stanie Arizona. - Udało nam się ujawnić, że to nadal aktywna geologicznie  planeta - dodaje badaczka.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:
 • Życie na innych planetach.
  powiem wprost gdyby amerykanie i Rosjanie nie kłócili się o paliwa kopalniane z Irakiem i pogodzili się z tym państwem , to już w tym roku byśmy byli nowymi mieszkańcami i badaczami na innych planetach, przecież amerykanie i Rosjanie wykonali pierwsze posunięcie się do przodu wysyłając tam satelity i roboty w kosmos , a w tym roku powinni wysłać ludzi na marsa , tak mi się wydaje że paliwa i surowce kopalniane stoją na przeszkodzie muszą wszystkie spory porzucić w niepamięć i zapomną o nich i nawiązać dobre stosunek ze wszystkimi mocarstwami państw, bo nigdy nie dokonamy odkryć innych planet i ich exploatacja nie będzie możliwa, gdy się kłócimy o kawałeczek złota który się zużywa na tej planecie, na innych planetach będzie można się wzbogaci wykorzystując inne nowe paliwa i surowce kopalniane, znajdujące się na wyciągnięcie ręki, które mogą się okazać nowym surowcem przetargowym do coraz to nowszych osiągnięć w dziedzinie budowy statków kosmicznych i podbojów kosmosu i wszechświata, to zależy tylko od nas co chcemy osiągnąć przez spory naszych sąsiadów, czy pójdziemy do przodu czy się zatrzymamy, to zostawiam wam do omówienia .
  ~Concordiusz /2013-07-27 13:25
 • Sensacja
  A gdzie ta sensacja co zapowiadała NASA?
  Znowu pic na wode... Amerka...
  ~Piosy /2013-01-26 19:40
 • odgrzewany kotlet
  Ta sama historia od bodajże początku tego wieku. Mógłbym nawet wykopać z archiwum pierwszy artykuł naukowy o tym: Kieffer, H. H. Annual punctuated CO2 slab-ice and jets on Mars. In 2nd International Conference on Mars Polar Science and Exploration. 6 lat później pojawił się jeszcze artykuł w Nature od tej samej grupy.
  ~Andre /2013-01-26 18:35
 • Mars a poszukiwania form żywych organizmów.
  Czy dawno temu isniała tam woda z mikoorganizmami.
  ~Grzesiek /2013-01-26 17:23

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Po weekendowym załamaniu pogody i ochłodzeniu czeka nas ocieplenie. Sprawdź prog...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest na skraju pogodnego wyżu Manfred znad Ukrainy....

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...