Informacje
 • Co się stanie, gdy do wulkanu wrzucimy bombę atomową?

  29-08-2015 17:33 Naukowcy zbadali sprawę

  Wulkany to jedne z najbardziej nieprzewidywalnych zagrożeń dla naszej planety. Są jak naturalne tykające bomby, które wybuchają, kiedy chcą. Podobną moc mają bomby atomowe stworzone przez człowieka. Ale co się stanie, gdy połączymy ich moce?

  Odpowiedzi na to nurtujące pytanie szukali naukowcy z Uniwersytetu w Dunedin w Nowej Zelandii.

  Okazuje się, że tak naprawdę nie stanie się nic. Kiedy wrzucimy bombę atomową do kotła wulkanu, w mgnieniu oka stopi się, zanim dojdzie do jakiejkolwiek reakcji jądrowej.

  Magma silniejsza od "atomówki"

  Bomba jądrowa zbudowana jest z materiałów wybuchowych i radioaktywnego rdzenia (np. plutonu). Żeby eksplodowała, wszystkie materiały wybuchowe należy zdetonować w odpowiednim czasie, aby wytworzyć taką ilość energii, która pozwoli wszcząć reakcję jądrową w rdzeniu. Gdy rozpocznie się reakcja łańcuchowa, nie można jej zatrzymać. Jeżeli bomba atomowa zostanie wrzucona do gorącej magmy, wszystko (zarówno powłoka, jak i rdzeń promieniotwórczy) zacznie się topić.

  Nie wrzucaj do krateru

  Jeśli jednak chcielibyśmy połączyć moce obydwu "broni", tę jądrową powinniśmy detonować nad kraterem, albo - co jest bardzo trudne - we wnętrzu stożka. W pierwszym przypadku, czyli podczas wybuchu nad stożkiem wulkanu o typowym kształcie wzniesienia, eksplozja nie zniszczyłaby całego wulkanu. Naukowcy twierdzą, że ucierpiałaby jedynie górna część krateru. Co ciekawe, nie wywołałoby to erupcji wulkanu. Specjaliści tłumaczą, że promień wybuchu bomby byłby zbyt mały, by dotrzeć do zbiornika magmy, który uruchamia eksplozję.

  Różna moc, różne skutki

  Zniszczenia zależą także od rodzaju bomby atomowej. Fat Man, czyli taka bomba, jaka 9 sierpnia 1945 roku został zdetonowany nad japońskim miastem Nagasaki, przyniosłaby niewielkie szkody dla wulkanu. Eksplozja naruszyłaby jedynie górną część stożka. Natomiast bomba Car, największa dotąd zdetonowana bomba jądrowa, znacznie uszkodziłaby strukturę wulkanu.

  Chmura pyłu

  A z jakimi skutkami musielibyśmy się zmierzyć po takiej wspólnej eksplozji? Naukowcy podkreślają, że jeśli doszłoby do erupcji wulkanu, z całą pewnością w powietrze poszybowałyby tony materiału piroklastycznego. Pyły przemieściłyby się na odległość tysięcy kilometrów. Ponadto, jeśli doszłoby do rekcji jądrowej, z całą pewnością okolica wybuchu zostałaby skażona promieniowaniem radioaktywnym.

  Aktywny Cotopaxi

  Cotopaxi, ekwadorski wulkan, też jest jak tykająca bomba. Wulkan uaktywnił się w sierpniu tego roku i do tej pory "dyszy". Mieszkańcy Ekwadoru są zaniepokojeni sytuacją. Część z nich opuściła domy w obawie o swoje życie.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:
 • Naukowcy
  Zamiast zastanawiać się co by było gdyby Bombę Atomową wrzucić do wulkanu niech pracują nad tym co zrobić by wulkan nie był "nieprzewidywalny" bo dla nich nie tylko wulkany są ale i Tornada, Huragany, Tajfuny, Trzęsienia Ziemi i inne kataklizmy na ziemi.

  Bez Wulkanów Ziemia by nie istniała, ponieważ ciśnienie wytwarzające się wewnątrz Ziemi nie miało by gdzie ujść. Jądro Ziemi składa się z Niklu,Żelaza oraz pierwiastków lekkich Krzem,Siarka,Potas, które są wrzucane wraz z ciśnieniem przez wulkany na zewnątrz w postaci Magmy(Lawa).
  U niektórych ludzi zachodzi taka sama reakcja gdzie ciśnienie też musi ujść. Podpowiedź: Krew leci z nosa
  yeziek /2015-08-29 23:34
 • Realizm
  Oni testuja to dla globalnych rzadow. Nie powiedzieli wam, ze robia tez symulacje bomby w termoodpornej powloce, gdzie detonacja wewnatrz jest JAK NAJBARDZIEJ mozliwa.
  ~Realista /2015-08-29 22:41
 • bajki
  żadnych konkretów tylko zbywanie bajkami że sie nie da
  ~rew /2015-08-29 19:40
 • Co się stanie ?
  to samo co sta łoby się gdyby bogatych wrzucić do slamsów, przestali by sk.....wiele
  mieć głupie pomysły a najlepiej gdyby ich di krateru wrzucić !
  ~Zosia /2015-08-29 18:36
 • WULKANY
  NAUKOWCY ,,TUTAJ PRZEPRASZAM LUDZI NIEWIDOMYCH'''''' LECZ NASUWA MI SIĘ PORÓWNANIE DO,,,,,,naukowców ze SPÓŁDZIELNI NIEWIDOMYCH P R E C Y Z J A ....
  ~EKSPERYMENT KLUB /2015-08-29 18:02

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Gorące powietrze z Afryki jest już w drodze do Polski....

Wojciech Raczyński

alt

Polska znajduje się pod wpływem klina wysokiego ciśnienia związanego z wyżem Wal...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Jet stream, czyli prąd strumieniowy, oddzieli na długo Polskę od napływu ciepła....