Informacje
 • Biała tęcza. Niecodzienne zjawisko na niebie

  02-10-2017 20:30 Pojawia się jesienią i wiosną

  Tęcza nie jest niczym nadzwyczajnym. Kiedy jednak zamiast wielokolorowego łuku widzimy biały, warto chwycić za aparat. Na Alasce zaobserwowano właśnie to zjawisko, zwane fog bow.

  Na Oceanie Arktycznym niedaleko Prudhoe Bay na Alasce na niebie było widoczne niezwykłe zjawisko. To fog bow, czyli tęcza we mgle.

  Zjawisko jest podobne do tęczy, z tą różnicą, że kolorowy łuk nie pojawia się po deszczu, ale w czasie mglistej aury. Fog bow często pojawia się właśnie na jesieni, lub wiosną.

  Ze względu na mały rozmiar kropelek wody w wilgotnym powietrzu (ok. 0,05 mm) łuki są cieńsze i mają słabsze kolory. Fog bow charakteryzują się też tym, że mają zewnętrzną krawędź czerwona, a wewnętrzną niebieską.

  Czasami, gdy kropelki wody we mgle są bardzo małe, łuki mają biały kolor, i powstaje zjawisko białej tęczy. Tak właśnie było w tym przypadku.

  Daleka podróż na północ

  Fog bow pojawiło się nad oceanem niedaleko zakończenia autostrady Dalton. Autostrada kończy się 16 kilometrów od oceanu, tam można przesiąść się do autobusu, którym przejedzie się teren Prudhoe Bay Oil Fields, gdzie dostęp jest ograniczony. Autobusem dojedzie się do oceanu. To właśnie tam ludzie mogli podziwiać to niezwykłe zjawisko.

  Autostrada Dalton to najbardziej wysunięta na północ droga na Alasce. Została wybudowana do obsługi rurociągu. Otwarta do użytku publicznego została w 1981 roku.

  Zobacz inne zdjęcia tego zjawiska:

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Po weekendowym załamaniu pogody i ochłodzeniu czeka nas ocieplenie. Sprawdź prog...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest na skraju pogodnego wyżu Manfred znad Ukrainy....

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...