Informacje
 • Zobacz, jak ćwiczyć, żeby nie bolały plecy

  24-06-2015 13:03 "Strefa treningu" w "Studiu Active"

  Jak trenować, by nie nabawić się bólu kręgosłupa?

  Fot. Shutterstock / Film: TVN Meteo Active

  Odcinek lędźwiowy jest miejscem, w którym najczęściej pojawia się ból spowodowany nieprawidłową pozycja podczas treningu brzucha. Lidia Konkel i Katarzyna Zawadzka, matka i córka, w "Strefie treningu" magazynu "Studio Active" pokazywały, jak należy wykonywać poszczególnie ćwiczenia na mięśnie brzucha by nie obciążać niepotrzebnie kręgosłupa.

  TVN METEO ACTIVE TO NAJBARDZIEJ WIARYGODNE INFORMACJE O ZDROWYM STYLU ŻYCIA! JAK OGLĄDAĆ TVN METEO ACTIVE?

  SPRAWDŹ NUMERY KANAŁÓW

  Ćwiczysz zawzięcie ale zamiast olśniewających efektów widzisz minimalne zmiany, a - co gorsza - po każdym treningu coraz bardziej boli Cię kręgosłup na wysokości odcinka lędźwiowego? Powodem może być zła technika. Zobacz, co poprawić.

  Wiele powodów do bólu

  Przyczyn bólu kręgosłupa może być wiele - jedną z nich jest nieprawidłowa sylwetka przyjmowana albo podczas pracy w biurze, albo podczas noszenia obcasów. Zarówno w jednym, jak i w drugim przypadku, jak określiła Katarzyna Zawadzka, "źle go używamy i źle go wyginamy". - Dziewczyny, nosząc obcasy, wyginają go (kręgosłup - przyp. red.) w coraz większą lordozę - wyjaśniła.

  Kręgosłup w sposób naturalny wygina się lekko ku przodowi w części szyjnej i lędźwiowej, a do tyłu - w odcinku piersiowym i krzyżowym. W ten sposób absorbuje wstrząsy i utrzymuje ciężar głowy. Jeśli jednak naturalne wygięcie kręgosłupa w części lędźwiowej jest zbyt wielkie, mowa o lordozie

  .

  Zapominamy się "trzymać"

  - Zapominamy o tym, aby "trzymać" mięśnie brzucha i mięśnie grzbietu - zaznaczyła. Ale niewłaściwą pozę przyjmujemy nie tylko na obcasach czy siedząc przy biurku, ale także na siłowni, podczas ćwiczeń.

  Wykonując klasyczne figury, takie jak np. podporę by wykonać pompkę lub unosząc wyprostowaną nogę na zmianę, często zapominamy o kontroli właśnie tego newralgicznego odcinka kręgosłupa.

  - Wtedy bardzo obciążamy odcinek lędźwiowy, a pupa bardzo mało pracuje - zauważyła Katarzyna Zawadzka i pokazuje, na czym dokładnie polega błąd. Jak dobrze wykonać ćwiczenie? Na to pytanie odpowiedź znajdziecie na filmie.

  Wiele osób niestety również źle robi brzuszki. - Możemy spokojnie ćwiczyć brzuszki nie nadwyrężając odcinka lędźwiowego kręgosłupa, tylko jeszcze go wydłużając. To wszystko kwestia techniki i zastanowienia się nad ćwiczeniami - dodała Zawadzka.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Zaraz po ciepłym weekendzie czeka nas szokująca zmiana temperatury....

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest pod wpływem wyżu Nicole znad Rumunii. Napływa do nas ciepłe powietrz...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Nastała astronomiczna wiosna. Jednak patrząc na piątkową pogodę, zimowa aura nie...