Informacje
 • Kiedy trenować: rano czy wieczorem? Eksperci radzą

  24-06-2015 18:16 Psycholog sportowy w "Studiu Active"

  Biegać rano czy wieczorem?

  Katarzyna Karpa

  Psycholog sportowy Agnieszka Zając i trener personalny Mateusz Zwierz w "Studiu Active" odpowiadają na pytanie, które zadają sobie wszyscy.

  TVN METEO ACTIVE TO NAJBARDZIEJ WIARYGODNE INFORMACJE O ZDROWYM STYLU ŻYCIA! JAK OGLĄDAĆ TVN METEO ACTIVE?

  SPRAWDŹ NUMERY KANAŁÓW

  Jest jedno pytanie, które zadaje sobie każdy, kto podjął decyzję o regularnych treningach. Brzmi u wszystkich tak samo: kiedy trenować: rano, po południu, wieczorem, tuż przed snem?

  Eksperci: każda pora jest dobra

  - Teorii i badań jest bardzo wiele, a wyniki są zupełnie rozbieżne - zauważyła psycholog sportowy Agnieszka Zając. - Jako psycholog mogę powiedzieć, że każda pora na trening jest dobra - dodała. - Nawet przed snem. Jeżeli mieliśmy ciężki dzień w pracy to niech to będzie taki moment na odcięcie się od problemów tego dnia - stwierdziła.

  Poradziła także, aby do intensywnego wysiłku dodać po prostu kilka ćwiczeń rozciągających i relaksacyjnych. A po wszystkim wskoczyć pod gorący prysznic i położyć się spać.

  Podczas wysiłku fizycznego uwalniają się endorfiny, powodujące, że czujemy się pełni energii. Dlatego warto poruszać się na początku dnia, np. przed pracą lub szkołą. Z kolei trening podjęty po pracy lub szkole jest doskonałą metodą na rozładowanie kumulującego się w nas przez cały dzień stresu.

  Nie zapominaj o jedzeniu

  Nie wolno jednak zapominać o tym, że skoro trening, to i jedzenie. Jak pogodzić porę dnia z posiłkiem przed treningiem lub po nim?

  - Badania wykazują, że trening na czczo spala więcej tkanki tłuszczowej. Coś w tym jest ze względu na to, że podczas nocy wypłukujemy z siebie glikogen i pobieramy energię z tkanki tłuszczowej - przyznał trener personalny Mateusz Zwierz. - Ja bym jednak zabezpieczył się przed katabolizmem mięśniowym (spalaniem tkanki mięśniowej - przyp. red.) - dodał.

  Metoda na ochronę wypracowanych mięśni jest prosta. - Wystarczy spożyć aminokwasy rozgałęzione czy izolat serwatki, żeby ochronić mięśnie  - wyjaśnił.  Ale to sposób właściwy jeżeli wykonujemy trening aerobowy o niskiej intensywności. - Jeżeli chcemy zrobić trening interwałowy, obowiązkowo trzeba najpierw zjeść porządne śniadanie - podkreślił.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Zaraz po ciepłym weekendzie czeka nas szokująca zmiana temperatury....

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest pod wpływem wyżu Nicole znad Rumunii. Napływa do nas ciepłe powietrz...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Nastała astronomiczna wiosna. Jednak patrząc na piątkową pogodę, zimowa aura nie...