Jeśli mewa ma do wyboru chipsy, sięga po te, które bardziej smakują człowiekowi

Autor:
anw
Źródło:
newscientist.com
Spójrz na mewę, możesz uratować przekąskę
Spójrz na mewę, możesz uratować przekąskętvn24
wideo 2/3
tvn24Spójrz na mewę, możesz uratować przekąskę

Mewy srebrzyste są ptakami o dużych zdolnościach adaptacyjnych, co pokazuje eksperyment przeprowadzony przez naukowców z University of Sussex. Mając do wyboru chipsy z paczek o różnych kolorach, mewy wybiorą tę paczkę, z której jadł obserwowany przez nie człowiek.

Mewy srebrzyste, ptaki wszechobecne na nadmorskich terenach, są notorycznymi złodziejami żywności. Przez badaczy nazywane są kleptopasożytami.

- Wiele osób uważa, że mewy nie są zbyt inteligentne. Występujące u nich kleptopasożytnictwo sugeruje jednak, że procesy poznawcze mew są na wyższym poziomie niż sądzono do tej pory. Chcieliśmy to dokładnie zbadać - powiedziała Franziska Feist z University of Sussex w Wielkiej Brytanii. Kleptopasożytnictwo to sposób zachowywania się niektórych gatunków zwierząt. W uproszczeniu polega on na wykradaniu jedzenia zdobytego przez inne osobniki tego samego albo obcego gatunku.

Feist i inni naukowcy z University of Sussex obserwowali przez kilka miesięcy w 2021 i 2022 roku zachowania mew na plaży w angielskim Brighton. Badanie polegało na tym, że eksperymentator siedział na ziemi w odległości około pięciu metrów od ptaków i albo bezczynnie je obserwował, albo jadł chipsy z zielonej lub niebieskiej paczki, spoglądając na mewy. Naukowcy opublikowali wnioski, do jakich doszli podczas doświadczenia, na łamach czasopisma "Biology Letters".

Mewy wybierały to, co ludzie

48 procent mew podchodziło do naukowca, kiedy jadł chipsy, a tylko 19 procent zbliżało się do niego, gdy pozostawał bezczynny. Kiedy eksperymentator odłożył paczki chipsów, aż 95 procent mew zaczynało dziobać tę, z której jadł. Zdaniem badaczy zachowanie eksperymentatora miało wpływ na wybory żerujących mew.

- Zidentyfikowane przez nas umiejętności, pozwalające mewom uczyć się od innych gatunków poprzez obserwację, muszą pochodzić z ich ogólnej inteligencji. Jest to dla mnie bardzo ekscytujące - powiedziała Feist.

- Myślę, że to bardzo wyraźnie pokazuje, że mewy są ptakami o dużych zdolnościach adaptacyjnych, jeśli chodzi o żerowanie - zauważył Damien Farine z Uniwersytetu w Zurychu w Szwajcarii.

Problematyczna umiejętność

Madeleine Goumas z University of Exeter w Wielkiej Brytanii twierdzi, że badania takie jak te mogą odegrać rolę w minimalizowaniu konfliktów między ludźmi a mewami, ale samo wykorzystanie przez ptaki sygnałów żywieniowych wysyłanych przez ludzi może być problematyczne.

- Wydaje się, że mewy zdały sobie sprawę, że jesteśmy świetnym źródłem informacji, jeśli chodzi o znajdowanie pożywienia - powiedziała. - Jednak rodzaj przetworzonej żywności spożywanej przez ludzi jest stosunkowo nowym dodatkiem do diety dzikich zwierząt i nie jest jasne, czy jest to dla nich rzeczywiście korzystne - zauważyła.

Mewa srebrzystalemanieh/AdobeStock

Autor:anw

Źródło: newscientist.com

Źródło zdjęcia głównego: lemanieh/AdobeStock

Pozostałe wiadomości