TVN Meteo | Ciekawostki

Anturium – uprawa, pielęgnacja i najciekawsze odmiany

TVN Meteo | Ciekawostki

Autor:
ms//mro
Źródło:
tvnmeteo.pl
"Jeśli nie będzie roślin, nie będzie życia"
"Jeśli nie będzie roślin, nie będzie życia""Polska i Świat" TVN24
wideo 2/4
"Polska i Świat" TVN24"Jeśli nie będzie roślin, nie będzie życia"

Anturium (Anthurium Schott) to niezwykle ceniona za swą oryginalną formę roślina, zwana również kitnią, kwiatem flamingów, kwiatem ogoniastym, a przez niektórych językiem teściowej. Anturium jest rośliną zielną z rodziny obrazkowatych pochodzącą z Ameryki Południowej i Środkowej. Jej łacińska nazwa – anthurium, pochodzi od greckich słów „anthos” oznaczającego kwiat i „oura” – ogon, co nawiązuje do specyficznej budowy rośliny.

● Anturium występuje w wielu gatunkach i odmianach, z których najpopularniejsze w uprawie są anturium Scherzera, Andrego i powabne. ● Anturium nie jest rośliną bardzo wymagającą, wystarczy zapewnić jej odpowiednią temperaturę i wilgotność, a także chronić przed przeciągami i bezpośrednim nasłonecznieniem. ● Anturium wydziela zapach w godzinach popołudniowych. ● Występuje wiele kolorów anturium – od białych, czerwonych i różowych, poprzez bordowe, fioletowe i prawie czarne, aż po kilkukolorowe odmiany.

Kwiaty anturium – charakterystyka

Anturium to roślina występująca w lasach tropikalnych, gdzie żyje jako drzewny epfit (roślina rosnąca na innej roślinie, zwykle nie prowadząca pasożytniczego trybu życia). Opisano setki gatunków kitni, powstało również wiele krzyżówek i odmian, wśród których można spotkać te kwitnące na czerwono, biało, żółto, brązowo, liliowo, zielono, dwukolorowo, a nawet czarno. Kwiaty anturium to w rzeczywistości przebarwione liście (pochwy kwiatowe, przykwiatki), a faktycznym kwiatem jest kolba wystająca ponad liść, czyli tzw. ogonek rośliny, na którym znajdują się maleńkie, niepozorne kwiaty. Liście zielone anturium mają sercowaty lub owalny kształt, w zależności od odmiany. Wiele gatunków anturium wydziela intensywny zapach, głównie w godzinach południowych.

Anturium – uprawa

Najlepszym stanowiskiem dla anturium w doniczce będzie umiarkowanie nasłonecznione pomieszczenie, którym panuje dosyć wysoka temperatura (powyżej 20 st. Celsjusza) i wilgotność powietrza wynosząca około 50 proc. Kwiaty anturium nie przepadają za spryskiwaniem wodą, dlatego w celu uzyskania wysokiej wilgotności powietrza lepiej jest ustawić obok rośliny miskę z wodą, nawilżacz powietrza lub pojemnik z mokrym mchem. Roślinie nie służą także przeciągi i zimne podłoże, zatem nie należy jej stawiać na parapetach i podłogach wyłożonych płytkami.

Kwiat anturium dobrze będzie się rozwijał w przepuszczalnej, kwaśnej glebie torfowej z dodatkiem ziemi liściastej, kompostu lub ziemi kwiatowej oraz piasku. Najlepszym odczynem pH dla rośliny jest 4,5-5,5.

Jak pielęgnować anturium w doniczce?

Pielęgnacja anturium nie jest szczególnie wymagająca. W przypadku tej rośliny najważniejsze odpowiednie stanowisko, podłoże i umiejętne podlewanie. Dobrze jest wiedzieć, że brązowe plamy na liściach anturium mogą oznaczać poparzenie słoneczne lub mrozowe. W takiej sytuacji najlepiej zmienić roślinie stanowisko.

Podlewanie anturium najlepiej wykonywać odstaną wodą lub deszczówką o temperaturze pokojowej. Od marca do września, czyli w okresie wegetacji rośliny, należy ją podlewać co kilka dni, utrzymując glebę w stałej wilgotności. Jesienią i zimą należy podlewać anturium raz w tygodniu.

W czasie nasilonego wzrostu – od kwietnia do sierpnia, co dwa tygodnie należy zasilić anturium nawozem do kwiatów doniczkowych.

Do pielęgnacyjnych wymagań anturium można zaliczyć również usuwanie przekwitłych kwiatostanów oraz uschniętych lub porażonych liści. Ze zdrowych liści należy usuwać kurz za pomocą wilgotnej ściereczki.

Anturium – choroby

Chorobę anturium łatwo jest zauważyć, gdyż najczęściej objawia się żółknięciem, brązowieniem i usychaniem liści, a także plamami na liściach oraz zaprzestaniem kwitnięcia.

Najczęściej występującymi chorobami anturium są: szara pleśń, antraknoza i fytoftoroza, czyli porażenia grzybami, które można zwalczyć środkiem grzybobójczym. Choroby grzybowe można rozpoznać po plamach i przebarwieniach blaszek liściowych, pleśnieniu i rdzy na liściach oraz mozaikach i nekrozach.

Kwiaty anturium mogą być również atakowane przez szkodniki. Do najczęściej spotykanych pasożytów występujących na tych roślinach należą: wełnowce – przypominają białe kłaczki wełny osadzone na liściach, miseczniki – występują głównie na liściach, są to małe, twarde, brązowe lub czerwone, podłużne miseczki, wciornastki – pojawiają się na powierzchni liści tworząc drobne, srebrzystobiałe plamki, mszyce – te drobne owady tworzą szarą, lepką spadź osadzającą się na całej roślinie, mączliki – to małe, białe muszki, które można zobaczyć podczas poruszenia rośliny.

Anturium – odmiany

Jako anturium doniczkowe najczęściej uprawiane są trzy gatunki tej rośliny. Należą do nich:

anturium Scherzera (Anthurium scherzerianum Schott) – to czerwone anturium z pomarańczowo-czerwoną lub czerwoną kolbą, która jest spiralnie skręcona bądź wygięta,

anturium Andrego (Anthurium andraeanum) – ten gatunek ma żółtą kolbę kwiatową i jasnoczerwoną pochwę kwiatową,

anturium powabne (Anthurium crystallinum) – kwiaty tego anturium nie są jego największą ozdobą, jednak ma bardzo efektowne, ciemnozielone liście sercowate z charakterystycznymi białymi żyłkami.

Bardzo dużą popularnością wśród hodowców anturium cieszą się również odmiany:

anturium białe – Acropolis, Champion, Fantasia, Alaska, Avo-Margaretha, Montana, Elido, Bianco, Namora, Sumi,

anturium czerowneRed Love, Mirabile Spandix, Oklahoma, Fiesta,

anturium pomarańczowe – Prince of Orange, Amaretii, Rainbow Champion, Devote,

anturium różowe – Carre, Alabama Pink, Anquila, Pico Bello,

anturium zielone – Absolute, Lemona, Summer Love, Pistache,

anturium kolorowe – Pandola (różowo-jasnozielone), Nebraska (zielono-jasnoczerwone), Crimson Love (biało-zielono-różowe), Utah (fioletowe), Tropic Night (bordowe).

ZOBACZ TEŻ >> Monstera – jak dbać o to tropikalne pnącze w domowych warunkach?

Autor:ms//mro

Źródło: tvnmeteo.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości