Pogoda
Dodaj lokalizację
Aktualna temp.: 11°C 16°C 11°C Zachmurzenie umiarkowane z przelotnymi opadami
zwiń
Informacje
 • "Wszyscy biegali dookoła, dzieci płakały". 46-latek zginął po ataku rekina

  09-09-2020 11:02 Ludzie na plaży panikowali
  Nagrano rekiny zjadające rybę NOAA (National Oceanic and Atmospheric Administration)

  46-letni Australijczyk zginął po ataku rekina w stanie Queensland. - Kilka osób czekało, patrzyło i nie mogło uwierzyć w to, co widzi - opisywał incydent jeden ze świadków.

  Do ataku doszło w pobliżu Gold Coast, szóstego co do wielkości mieście Australii, położonego w południowo-wschodniej części stanu Queensland. - Mężczyzna został ugryziony w nogę około godziny 17 podczas surfowania w pobliżu plaży Greenmount w mieście Coolangatta - poinformowała we wtorek policja z Queensland. Po incydencie plaże w okolicy zostały zamknięte. To pierwszy od ponad 60 lat atak w tym regionie.

  Ludzie panikowali

  Jeden ze świadków zdarzenia Jade Parker powiedział w wywiadzie dla CNN, że widział mężczyznę pływającego obok deski surfingowej i pomagających mu ludzi. - Przypuszczałem, że został uderzony, nie poruszał się w wodzie - relacjonował Parker. Dodał, że mężczyzna miał ciężkie obrażenia, rana rozciągała się od pachwiny aż do kolana. Ratownicy wyciągnęli go na plażę i próbowali pomóc. - Już wtedy chyba nie żył - opowiadał Parker.

  - Wszyscy biegali dookoła, dzieci płakały... Kilka osób czekało, patrzyło i nie mogło uwierzyć w to, co widzi - opisywał incydent Leo Cabral, inny świadek. - To było takie smutne, to było naprawdę smutne - dodał.

  Przy wielu popularnych australijskich plażach montowane są w wodach specjalne siatki, które mają chronić przed rekinami. Zmniejsza to szanse na atak, ale nie wyeliminuje ich całkowicie. Jak podają lokalne media ostatni śmiertelny atak rekina w Gold Coast odnotowano w 1958 roku.

  Jak podała rządowa organizacja ds. ochrony środowiska Taronga Conservation Society, w 2020 roku doszło do 19 ataków rekinów na człowieka.

  Gavin Naylor, dyrektor programu "Florida Program for Shark Research", uważa, że liczba śmiertelnych ataków rekinów może dramatycznie rosnąć z roku na rok. Celem tego programu jest stworzenie międzynarodowej bazy spisu ataków rekinów. - Widzimy wahania każdego roku i nie robimy z tymi danymi zbyt wiele - tłumaczył.

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

W najbliższych dniach nie ma szans na powtórkę gorącej pogody, którą pamiętamy s...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest pod wpływem wyżu Udine znad Rumunii. ...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Jet stream, czyli prąd strumieniowy, oddzieli na długo Polskę od napływu ciepła....