Pogoda
Dodaj lokalizację
Aktualna temp.: 5°C 12°C 3°C Zachmurzenie duże
zwiń
Informacje
 • Zaspy na prawie dwa metry na Kasprowym, Zakopane też pod śniegiem. Uważajcie

  06-02-2020 11:15 Trudne warunki w górach
  Podhale pod śniegiem TVN24

  Ratownicy Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia ratunkowego ostrzegają, że w górach panują trudne warunki i poruszanie się po nich wymaga bardzo dużego doświadczenia i umiejętności oraz zdolności do oceny lokalnego zagrożenia lawinowego.

  W Tatrach obowiązuje trzeci w pięciostopniowej rosnącej skali stopień zagrożenia lawinowego. Warunki są w znacznej mierze bardzo niekorzystne. W górach zalega dużo świeżego śniegu. Niektóre szlaki, zwłaszcza te graniowe, są nieprzetarte bądź pozawiewane przez wiatr.
  Miejscami utworzyły się nawisy i głębokie zaspy.

  Na Kasprowym Wierchu całkowita pokrywa śnieżna wynosi 185 centymetrów, nad Morskim Okiem 92 cm, a w Zakopanem 31 cm.

  Niski pułap chmur w partiach graniowych znacznie utrudnia widzialność. Szlaki dojściowe do schronisk są w większości przetarte, jednak pod warstwą świeżego śniegu zalega warstwa lodu bądź starszy twardy i zmrożony śnieg.

  Niebezpieczne warunki w górach

  Synoptycy Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydali ostrzeżenia przed intensywnymi opadami śniegu. Przewidują przyrost pokrywy śnieżnej powyżej 500 metrów n.p.m. o 15-20 cm. Najintensywniejsze opady wystąpią w nocy i piątek rano.

  Według komunikatu TOPR pokrywa śnieżna na wielu stromych stokach jest związana umiarkowanie bądź słabo. Zejście lawiny jest możliwe nawet przy małym obciążeniu dodatkowym, w szczególności na stromych stokach. W pewnych sytuacjach duże, a w nielicznych przypadkach także bardzo duże lawiny mogą schodzić samoistnie. Ratownicy zalecają unikać stromych stoków. Konieczne jest zachowanie elementarnych środków bezpieczeństwa.

  Silny wiatr wraz z opadem śniegu utworzył znaczne depozyty śnieżne na twardym podłożu na wszystkich wystawach. W dolnej części Tatr na mokrej niestabilnej warstwie zalega świeży śnieg. Należy uważać na depozyty śnieżne w depresjach, pod ścianami i w rejonie grani.

  Lawinowa "dwójka" w Bieszczadach

  W Bieszczadach powyżej górnej granicy lasu obowiązuje drugi stopień zagrożenia lawinowego. Leży tam od pół do ponad metra śniegu.

  - Zagrożenie lawinowe występuje przede wszystkim na północnych stokach. Dotyczy między innymi masywów połonin Caryńskiej i Wetlińskiej, Tarnicy, Małej i Wielkiej Rawki oraz Szerokiego Wierchu - powiedział w czwartek naczelnik bieszczadzkiej grupy GOPR Krzysztof Szczurek.

  Z kolei w położonych niżej miejscowościach, m.in. w okolicach Cisnej i Ustrzyk Górnych, średnia pokrywa śnieżna wynosi 20 centymetrów. - Rano termometry pokazywały 3-4 stopnie mrozu. Jest bezwietrznie - mówił Szczurek. Dodał, że w góry należy wybierać się rano. - Przed każdym wyjściem sprawdzajmy aktualne prognozy pogody - zauważył.

  Naczelnik bieszczadzkiej grupy GOPR przypomniał też, że idąc w góry musimy pamiętać o odpowiednim stroju i obuwiu. - Trzeba również zabrać ze sobą między innymi naładowany telefon komórkowy, a w nim aplikację "Ratunek" oraz ciepłe napoje - zaznaczył.

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Po chłodnym długim weekendzie temperatura zacznie stopniowo rosnąć, a za tydzień...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest pod wpływem wyżu Nicole znad Rumunii. Napływa do nas ciepłe powietrz...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Nastała astronomiczna wiosna. Jednak patrząc na piątkową pogodę, zimowa aura nie...