Pogoda
Dodaj lokalizację
Aktualna temp.: 8°C 19°C 2°C Przejściowe zachmurzenie
zwiń
Informacje
 • Nieopodal Kefalinii znaleziono wrak statku, a w nim sześć tysięcy amfor

  19-12-2019 11:00 Wyjątkowo tajemniczy obiekt
  Sześciolatek w trakcie zabawy dokopał się do skamieniałości sprzed setek milionów lat ENEX

  W wodach Morza Śródziemnego w okolicach greckiej wyspy Kefalinia (dawniej Kefalonia) znaleziono wrak starożytnego statku. Naukowcy z trzech instytucji naukowych zdecydowali się zbadać obiekt.

  Dwa tysiące lat temu statek przepływał przez Morze Śródziemne transportując sześć tysięcy amfor - dużych ceramicznych naczyń używanych przez starożytnych do przechowywania wina i oliwy z oliwek.

  Statek z niewiadomego powodu nigdy nie dotarł do celu. Przez tysiące lat leżał na dnie u wybrzeży Kefalinii - jednej z Wysp Jońskich u zachodniego wybrzeża Grecji. Dopiero niedawno, wraz z ładunkiem, został odkryty przez archeologów.

  Naukowcy oszacowali, że 35-metrowy wrak powstał pomiędzy 100 rokiem przed naszą erą a 100 rokiem naszej ery.

  Badanie prowadziło obserwatorium morskie podlegające pod Uniwersytet Patraski. Miejsce obserwacji wyznaczyły trzy jednostki naukowe: Grecki Wydział Archeologii Podwodnej, Norweski Instytut w Atenach i Norweski Uniwersytet Nauki i Technologii. Do dyspozycji naukowców przeznaczono nowoczesne urządzenia wykorzystujące sztuczną inteligencję.

  "Istotne znaczenie archeologiczne"

  Według analizy jest to czwarty największy w historii wrak statku odnaleziony w głębinach Morza Śródziemnego. Jak powiedział jeden z naukowców uczestniczących w projekcie George Ferentinos z Uniwersytetu Patraskiego, wrak "ma istotne znaczenie archeologiczne". Wraz z dziewięcioma innymi badaczami zaprezentowali wyniki swoich badań w czasopiśmie naukowym "Journal of Archeological Science".

  "Amfory widoczne na dnie morza są bardzo dobrze zachowane, zaś sam wrak statku może dostarczyć wielu informacji na temat szlaków żeglugowych, handlu czy budowania okrętów w danym okresie" - napisali w artykule.

  Co ciekawe, większość statków tej epoki mierzyła około 15 metrów długości, ten jest ponad dwa razy większy. Naukowców zaskoczyła również skala ładunku i fakt, że był zaklinowany prawie dwa metry pod ziemią.

  Cały wrak znajduje się natomiast nieco ponad dwa kilometry od wejścia do portu Fiskardo - jedynej miejscowości na wyspie, która nie została zniszczona w czasie II wojny światowej. Archeolodzy twierdzą, że lokalizacja wraku sugeruje, że Fiskardo było ważnym przystankiem na rzymskich szlakach handlowych.

 • amfory
  współczesne gary nie przetrwałyby nawet 50-lat
  ~krisgonz /2019-12-20 21:40

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Kolejna już tej wiosny wizyta zimna z północy zacznie się w świąteczny poniedzia...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest pod wpływem wyżu Nicole znad Rumunii. Napływa do nas ciepłe powietrz...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Nastała astronomiczna wiosna. Jednak patrząc na piątkową pogodę, zimowa aura nie...