Pogoda
Dodaj lokalizację
Aktualna temp.: 6°C 8°C 3°C Zachmurzenie duże
zwiń
Informacje
 • Liban płonie. "Nie ma zieleni, nie ma budynków, nie ma nic"

  17-10-2019 09:28 Zginęła co najmniej jedna osoba
  Pożary w 2018 i 2019 roku na świecie ESA

  Jedna osoba zginęła w ogromnych pożarach, jakie od kilku dni trawią Liban. Władze kraju były zmuszone prosić inne państwa o wsparcie ich walki z ogniem.

  Z powodu ogromnych pożarów, które od poniedziałku nękają Liban, zginęła co najmniej jedna osoba - poinformował minister środowiska Fadi Jreissat. Według Libańskiego Czerwonego Krzyża 18 osób trafiło do szpitala, a 88 wymagało natychmiastowej pomocy medycznej.

  Płomienie, upał i wiatr

  - Ogień był tak potężny, że niczego nie zostawił. Nie ma zieleni, nie ma budynków, nie ma nic - powiedział Hussein Mcheik, stojąc przed resztkami swojego domu w miejscowości Mechref.

  Minister Jreissati, mówiąc o skali pożarów, określił sytuację jako "katastrofalną".

  - Mam nadzieję, że wszyscy, którzy uczestniczą w akcjach ratunkowych, zachowają ostrożność. Przed nami ciężkie dni, a upał i wiatr nie będą sprzyjać gaszeniu - powiedział.

  Apel o pomoc

  Przyczyny pożarów, które rozprzestrzeniły się z obszarów leżących na południe od Bejrutu na ogromne tereny kraju, pozostają niewyjaśnione. Premier Libanu Saad al-Hariri poinformował, że jeśli okaże się, że ogień został podłożony, zostanie wszczęte dochodzenie, a sprawcy będą surowo ukarani. Polityk nie wyklucza jednak, że pożary to skutek upałów, jakie od kilku dni utrzymują się w Libanie.

  W Bejrucie straż pożarna rozstawiła armatki wodne. Władze kraju apelują o pomoc do sąsiadów. Do tej pory wsparcie - w postaci samolotów i helikopterów - nadeszło ze strony Cypru i Grecji.

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Po weekendowym załamaniu pogody i ochłodzeniu czeka nas ocieplenie. Sprawdź prog...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest na skraju pogodnego wyżu Manfred znad Ukrainy....

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...