Pogoda
Dodaj lokalizację
Aktualna temp.: 16°C 15°C 2°C Słonecznie
zwiń
Informacje
 • Dwa ataki gorąca na Europę. Ponad 40 stopni w Hiszpanii, upał w Skandynawii. Co z Polską?

  18-07-2019 12:42 To będą uciążliwe dni
  Nadchodzące upały w Europie Ventusky.com

  Ponad 40 stopni Celsjusza należy spodziewać się w najbliższych dniach na południu Europy, niewiele mniej będzie na zachodzie kontynentu. W nieco dalszej perspektywie prognozuje się też upały w Skandynawii. A co czeka Polskę w najbliższym czasie?

  - Nad Północnym Atlantykiem znajduje się niż, a nad Środkowym - Wyż Azorski, który pięknym klinem sięga aż do Europy Środkowej. W tymże klinie utworzy się w piątek, w sobotę obszar podwyższonego ciśnienia. Ten układ wyżowy, wraz z niżami znad Atlantyku, zaciągnie gorące powietrze znad południowo-zachodniej Europy oraz Afryki - opowiadała synoptyk tvnmeteo.pl Arleta Unton-Pyziołek.

  Jak podała Unton-Pyziołek, od piątku do niedzieli w Hiszpanii prognozuje się wartości rzędu 40 i więcej stopni Celsjusza.

  - W kolejnych dniach gorące powietrze obejmie nie tylko Hiszpanię, lecz także Włochy, Francję, Niemcy, Alpy oraz Czechy, Słowację i południową Polskę - mówiła.

  Temperatura na południu Europy wzrośnie nawet do 40-43 stopni Celsjusza, na zachodzie (Francja, Niemcy) do 35-38 st. C, a na najgorętszych obszarach naszego kraju, w regionach zachodnich i południowych, spodziewamy się 30-32 st. C.

  Kolejne natarcie gorąca na Europę

  - Ta fala gorąca znad Polski wycofa się w poniedziałek, ale nad Europą zachodnią i południowo-zachodnią się utrzyma. Tam w przyszłym tygodniu nastąpi kolejny potężny atak gorąca - zapowiada synoptyk.

  Dlaczego?

  Wyż znad Europy Środkowej i niże znad Atlantyku uformują "autostradę", dzięki której masy powietrza znad Afryki oraz Włoch i Hiszpanii dotrą nad Francję, Niemcy i Danię, a potem sięgną aż do północnych rubieży Norwegii, Szwecji, Finlandii i północno-zachodniej Rosji. Utworzy się potężny i mocny klin ciepła sięgający aż szerokości subarktycznych. W Szwecji w przyszłym tygodniu możliwy jest wzrost temperatury do 28-30. C.

  - Układ wyżowy po swojej wschodniej stronie zaciągnie chłodne powietrze z północy, natomiast po zachodniej - gorąco z południa. Pomoże mu w tym układ niżowy znad Atlantyku. Te dwa układy sprzężone razem wpompują gorące powietrze i wtłoczą je głęboko aż nad północną Europę, gdzie tak ciepłe masy powietrza goszczą rzadko. Niewykluczone, że w przyszłym tygodniu kolejna potężna fala upałów przyniesie kolejny rekordy temperatury w Europie. W Polsce jednak, w świetle najnowszych materiałów prognostycznych, upał nie zapowiada się ani tak mocny, ani długotrwały. Temperatura jednak będzie wysoka, między 25 a 30 stopniami Celsjusza. Wraca prawdziwe lato! - podkreśliła synoptyk.

 • Cieszą się wczasowicze,smucą rolnicy
  Niepotrzebne nam afrykańskie upały.Mamy swoje polskie słoneczne lato,a temperatury rzędu 25-30 stopni Celsjusza, to wymarzone wartości na wakacje. Minusem powrotu prawdziwego lata może być dłuższy brak opadów na terenach dotkniętych już przez suszę.
  ~Lech /2019-07-18 19:41
 • @~Nick
  Prawda! Też jestem zdania, że powinni je znieść!
  ~Tomek /2019-07-18 16:32
 • Całe szczęście nas ominie
  Po co te upały, nic dobrego nie przynoszą.
  ~Nick /2019-07-18 13:05

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Po weekendowym załamaniu pogody i ochłodzeniu czeka nas ocieplenie. Sprawdź prog...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest na skraju pogodnego wyżu Manfred znad Ukrainy....

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...