Informacje
 • Prognoza pogody na 16 dni: najpierw żar znad Afryki, a potem chłodno nad morzem

  23-06-2019 14:26 Autorska prognoza pogody Tomasza Wasilewskiego
  Prognoza pogody na 16 dni tvnmeteo.pl

  W najbliższych dniach afrykański żar uderzy w Europę.

  Fala gorącego, zwrotnikowego powietrza z Afryki najintensywniej będzie płynąć do krajów Europy Zachodniej, ale i u nas mocno da się odczuć upalny powiew. Tej gorącej cyrkulacji powietrza będą sprzyjać niż znajdujący się nad Atlantykiem oraz wyż przesuwający się nad środkową i wschodnią częścią kontynentu. Takie położenie ośrodków ciśnienia sprawi, że z południa na północ bez żadnych przeszkód będzie odbywać się transport najgorętszych mas powietrza, jakie mogą docierać w nasze strony Europy (patrz mapa).

  Z tego powodu wyjątkowo upalnej pogody można spodziewać się od Hiszpanii, przez Francję, aż po Niemcy - nasi zachodni sąsiedzi prognozują u siebie prawie 40 stopni (patrz mapa).

  W Polsce w poniedziałek temperatura zatrzyma się jeszcze na 27 stopniach, ale już we wtorek przekroczy 30 stopni, a w środę na zachodzie kraju osiągnie aż 35. Fala upałów będzie intensywna, ale na szczęście niezbyt długa, bo już w piątek po przejściu frontu zrobi się chłodniej i będzie do 25 stopni. Później, w niedzielę, gorące powietrze jeszcze na chwilę wtargnie do Polski, ale od początku lipca zacznie do nas docierać chłodniejsze powietrze z zachodu. W kolejnych dniach nad morzem będzie nie za ciepło, bo tylko 19-20 stopni, a na południu do 24-25. Temperatura na podobnym poziomie utrzyma się do 5 lipca, a następnie zrobi się gorąco i możemy spodziewać się 28 stopni.

  Następna prognoza 16-dniowa w najbliższą niedzielę.

 • Susza
  Kiedy deszcz w Łodzi? Nie padało już od 1,5 miesiąca!
  ~tragedia /2019-06-24 13:13
 • Nie przesadzacie?
  Przesada z tym żarem. 3 dni i to głównie na płd-zach.
  karol_wald /2019-06-24 01:21
 • Polskie lato w lipcu, to dobra wiadomość dla większości Polaków
  Czyżby z chwilą zbliżającego się sezonu urlopowego afrykańskie lato postanowiło nas opuścić, ustępując miejsca typowo polskim klimatom? Odpoczywającym w pierwszych dniach lipca nad morzem popsułoby to humory,a pozostających w miastach sprawiłoby zadowolenie z temperatur.Długo utrzymywał się podział Europy na gorący wschód, chłodniejszy zachód.W niektórych krajach, jak Irlandia,Szkocja, było wręcz jesiennie,We Francji też było nieciekawie. Wygląda na to, że może czekać nas zamiana ról,gorący,upalny zachód i południe, chłodniejszy wschód i północ Europy.Ale to tylko teoria.Powyższy wykres może niepokoić.Takie gwałtowne przejście z b.wysokich temp. do niskich, może wywołać sporo super niebezpiecznych zjawisk z wichurami włącznie.
  ~Lech /2019-06-23 20:10

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Po weekendowym załamaniu pogody i ochłodzeniu czeka nas ocieplenie. Sprawdź prog...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest na skraju pogodnego wyżu Manfred znad Ukrainy....

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...