Informacje
 • Nieznośne swędzenie, ale i alergie. Miasta ruszyły do walki z komarami

  15-06-2019 11:15 Po upałach i ulewach plaga owadów
  Komary są dużym zagrożeniem Discovery/Player.pl

  Komary w natarciu. Ich ukąszenia mogą powodować przenoszenie chorób, ból, obrzęk oraz alergie. W niektórych miastach lokalne władze zdecydowały się na opryski.

  W ostatnich tygodniach wraz z nadejściem ciepłych dni w wielu miejscach pojawiły się komary, meszki i kleszcze. Jedne pozostawiają po sobie swędzące bąble, drugie przenoszą choroby. Potrafią być niezwykle uciążliwe, są w stanie popsuć nastrój, wypoczynek, pokąsać człowieka, co często powoduje nie tylko swędzenie, ale i alergie.

  Ukąszenia komarów na ogół nie są niebezpieczne, chyba że ktoś jest uczulony na jad owada. Najczęstsze dolegliwości związane z ukąszeniem komara to: obrzęk tkanek, pokrzywka, świąd i ból.

  Wiele regionów Polski już zmaga się z plagą komarów. Samorządy województwa świętokrzyskiego do walki z nieprzyjemnymi owadami chcą włączyć wojsko. Z kolei na Śląsku władze zapowiadają opryski.

  - Podobnie jak w latach ubiegłych także i w tym roku miasto podjęło decyzje o wykonaniu oprysków w tych częściach miasta, gdzie owady są najbardziej dokuczliwe. Środki, które zostaną użyte, będą działać nie tylko przeciw komarom, ale i kleszczom - poinformował wiceprezydent Dąbrowy Górniczej Damian Rutkowski.

  Prawie 200 hektarów terenu

  W Dąbrowie Górniczej opryski obejmą prawie 200 hektarów - głównie parki, laski, bulwary, akweny wodne, duże osiedla mieszkaniowe, place zabaw i tereny wzdłuż pasów drogowych. Władze miasta zapewniają, że działania te są bezpieczne dla ludzi, roślin i zwierząt.

  - Stężenie środków owadobójczych nie będzie nikomu zagrażać. Dla komfortu wszystkich, a także ochrony populacji "dobrych" owadów, przede wszystkim pszczół, opryski są dokonywane w nocy, między godziną 22 a godziną 6 - podał wiceprezydent.

  Pierwsza tura oprysków w Dąbrowie Górniczej rozpocznie się jeszcze w czerwcu, druga w lipcu, a trzecia w sierpniu - dokładne terminy, uzależnione między innymi od pogody, będą podawane na miejskiej stronie internetowej.

  W Tychach opryski już w środę

  W Tychach, gdzie również w poprzednich dwóch latach dokonywano oprysków, pierwsze zabiegi zaplanowano na najbliższą środę.

  - Opryski obejmą w sumie aż 65 hektarów. O podjęciu decyzji o przeprowadzeniu dezynsekcji zdecydowała coraz bardziej uciążliwa dla mieszkańców liczba komarów i kleszczy - powiedziała rzeczniczka tyskiego magistratu Ewa Grudniok, przyznając, że owady ostatnio mocno dają się we znaki mieszkańcom Tychów.

  W tym roku Wydział Komunalny Ochrony Środowiska i Rolnictwa Urzędu Miasta w Tychach zleci dwa zabiegi dezynfekcji - pierwszy będzie przeprowadzony 19 czerwca między godz. 20 i 24. Obejmie parki, gdzie znajdują się zbiorniki wodne i place zabaw.

  - W celu ułatwienia pracy firmie wykonującej zabiegi odkomarzania i odkleszczania zalecamy mieszkańcom pozostanie poza parkami podczas wykonywania oprysków - powiedziała rzeczniczka.

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Zaraz po ciepłym weekendzie czeka nas szokująca zmiana temperatury....

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest pod wpływem wyżu Nicole znad Rumunii. Napływa do nas ciepłe powietrz...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Nastała astronomiczna wiosna. Jednak patrząc na piątkową pogodę, zimowa aura nie...