Informacje
 • Himalaje i Hindukusz topnieją. "To kryzys klimatyczny, o jakim nie słyszeliśmy"

  06-02-2019 07:30 Z lodowego świata w gołą skałę
  Tak ma się zmieniać klimat do końca wieku NASA Center for Climate Simulation/NASA Goddard SVS

  Co najmniej jedna trzecia pokrywy lodowej w Himalajach oraz w Hindukuszu może rozpuścić się z powodu wzrostu globalnej temperatury - wynika z raportu opublikowanego przez międzynarodowy zespół naukowców.

  W Himalajach i w Hindukuszu znajdują się między innymi Mount Everest i K2 - jedne z najwyższych szczytów świata. Jak wynika z raportu przygotowanego przez 210 naukowców z Międzynarodowego Centrum Zintegrowanego Rozwoju Obszarów Górskich (International Centre for Integrated Mountain Development, ICIMOD), co najmniej jedna trzecia lodu w tym regionie rozpuści się do 2100 roku. Dojdzie do tego nawet wtedy, gdy rządy na całym świecie podejmą zdecydowane kroki, by ograniczyć globalne ocieplenie zgodnie z Porozumieniem paryskim z 2015 roku.

  Z lodowego świata w gołą skałę

  - To kryzys klimatyczny, o jakim nie słyszeliśmy - powiedział Philippus Wester z ICIMOD, jeden z autorów raportu. - Globalne ocieplenie zmierza do tego, by zmienić ten pokryty lodem świat w gołą skałę w ciągu jednego wieku - dodał.

  Pozostałe dwie trzecie pokrywy lodowej mogą zniknąć, jeśli rządom państw na świecie nie uda się zmniejszyć emisji gazów cieplarnianych w tym wieku.

  - To mnie martwi najbardziej - powiedział Wester w rozmowie z agencją Reutera.

  Topnienie ma wpływ na ludzi

  Region zagrożony topnieniem pokrywy lodowej rozciąga się na obszarze ośmiu krajów: Afganistanu, Bangladeszu, Bhutanu, Chin, Indii, Mjanmy, Nepalu i Pakistanu.

  Naukowcy dowodzą, że topnienie lodu wpłynie na uprawy rolników z regionów wokół rzek: Jangcy, Mekong, Indus oraz Ganges. Podczas pory suchej korzystają oni z wody spływającej do rzek. Zaburzenie w korytach tych rzek może przynieść także straty w pozyskiwaniu energii wodnej oraz zwiększyć ryzyko schodzenia lawin błotnych.

  Jak podkreślają autorzy, do tej pory to mieszkańcy małych państw wyspiarskich, które mogą niebawem zniknąć z powierzchni Ziemi, byli najbardziej narażeni na skutki globalnego ocieplenia. Okazuje się jednak, że regiony górskie są narażone na zmiany klimatyczne w podobnym stopniu.

 • daleko idace uogólnienia
  Od XI do XVI w następował spadek temperatury, od XVII do dziś następuje wzrost temperatury. To, że zaczęliśmy pomiary temperatur, grubości lodu, dopiero 150 lat temu, czyli na krzywej wznoszącej, nie daje podstaw do wyciągania uogólnionych wniosków. Klimat zawsze podlegał zmianom i w dłuższej perspektywie czasowej jesteśmy teraz w krótkiej epoce ciepła pomiędzy zlodowaceniami
  zelalem /2019-02-06 09:52
 • TOPNIENIE
  Bardziej odczują brak wody pitnej , z Himalajów zasilają się przecież wszystkie rzeki w okolicy...
  ~Stefeks /2019-02-06 09:36
 • Najwyżswza góra bedzie wyższa!
  Ląd pozbawiony ciężaru lodowców może się wypiętrzać (podnosić) - co spowoduje, że Mont Everest będzie jeszcze wyższy!
  Ale to też może spowodować wzrost naprężeń w skorupie ziemskiej i w efekcie trzęsienia ziemi.
  ~mieszek /2019-02-06 09:34

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Gorące powietrze z Afryki jest już w drodze do Polski....

Wojciech Raczyński

alt

Polska znajduje się pod wpływem klina wysokiego ciśnienia związanego z wyżem Wal...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Jet stream, czyli prąd strumieniowy, oddzieli na długo Polskę od napływu ciepła....