Pogoda
Dodaj lokalizację
Aktualna temp.: 5°C 8°C 3°C Zachmurzenie duże
zwiń
Informacje
 • IMGW ostrzega: niebezpieczne oblodzenia w kilku regionach

  04-02-2019 21:40 Sprawdź, gdzie obowiązują alerty
  Powrót zimy Kontakt 24

  Noc w niektórych regionach może okazać się niebezpieczna. Synoptycy Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydali żółte alerty przed oblodzeniami. Obowiązuje również prognoza zagrożeń meteorologicznych na kolejne dni.

  Setki interwencji strażaków i tysiące gospodarstw domowych pozbawionych prądu - to skutki opadów śniegu i silnego wiatru w wielu regionach kraju. Czytaj więcej.

  "Apel o uwagę dotyczy nas wszystkich"

  Według Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad wszystkie drogi krajowe są przejezdne. - Ale oczywiście wiadomo, że lokalnie mogą występować utrudnienia, czyli śnieg, błoto pośniegowe, może być po prostu ślisko - mówiła Anna Adamkiewicz z Rządowego Centrum Bezpieczeństwa. W kilku regionach Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia pierwszego stopnia przed oblodzeniami. - Tam rzeczywiście na drogach trzeba uważać, zwolnić, dostosować prędkość do warunków, jakie są na drodze, no i zadbać o swoje bezpieczeństwo - oceniła Adamkiewicz.

  Według Adamkiewicz powinno się przede wszystkim zachować zdrowy rozsądek. - Jeżeli wiem, że jedziemy w dłuższą trasę, to zaplanować ją sobie, założyć, że ona będzie dłużej trwała niż zazwyczaj, jechać trochę wolniej, ale bezpieczniej. To zwolnienie dotyczy właściwie wszystkich, warto zwolnić i w mieście, i poza miastem - mówiła. Jednak ostrzeżenia nie dotyczą jedynie ruchu samochodowego, piesi również powinni uważać. - Chodniki też mogą być śliskie, więc trzeba być ostrożnym - przestrzegła Adamkiewicz.

  W najbliższych godzinach w prawie całym kraju pojawią się opady deszczu czy deszczu ze śniegiem, mogą pojawić się oblodzenia czy gołoledź. - Rzeczywiście warunki będą trudne i właściwie ten apel o rozsądek i uwagę dotyczy nas wszystkich - dodała Adamkiewicz.

  Ostrzeżenia pierwszego stopnia

  W nocy zagrożeniem ze strony pogody są oblodzenia w północno-wschodniej i południowej Polsce. Prognozowane jest zamarzanie mokrej nawierzchni dróg i chodników po opadach deszczu ze śniegiem lub mokrego śniegu. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia dla pięciu województw:

  - warmińsko-mazurskiego, podlaskiego - obowiązują do godziny 10 we wtorek;

  - świętokrzyskiego, śląskiego (z wyłączeniem powiatu żywieckiego) i małopolskiego - będą ważne do godziny 7.30 we wtorek.

  Prognoza zagrożeń na wtorek

  Oblodzenia mogą stwarzać zagrożenie również we wtorek. Synoptycy IMGW prognozują spadek temperatury powietrza poniżej zera stopni Celsjusza, powodujący zamarzanie mokrych nawierzchni dróg i chodników.

  W województwach: warmińsko-mazurskim i podlaskim obowiązywać będą ostrzeżenia wydane w poniedziałek. Możliwe jest wydanie alertów na terenie województw: świętokrzyskiego i podkarpackiego.

  Prognoza zagrożeń na środę

  W środę także prognozuje się spadek temperatury powietrza poniżej zera stopni Celsjusza, co może przyczynić się do zamarzania mokrych nawierzchni dróg i chodników. Synoptycy przewidują, że oblodzenia mogą okazać się zagrożeniem na terenie województw: warmińsko-mazurskiego, podlaskiego, mazowieckiego, lubelskiego, łódzkiego, świętokrzyskiego, podkarpackiego i małopolskiego.

  Czym jest ostrzeżenie meteorologiczne pierwszego stopnia?

  Według definicji IMGW, alert pierwszego stopnia mówi o tym, że "przewiduje się warunki sprzyjające wystąpieniu niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych, które mogą powodować straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia. Prowadzenie działalności w warunkach narażenia na działanie tych czynników jest utrudnione i niebezpieczne. Spodziewaj się utrudnień wynikających z prowadzenia działań w obszarze występowania zagrożenia, w tym opóźnień spowodowanych utrudnieniami w ruchu drogowym, zakłóceń w przebiegu imprez plenerowych lub możliwość ich odwołania. Zalecana ostrożność, potrzeba śledzenia komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej".

 • Gołdap warm-maz.
  15 cm świeżego mokrego śniegu i nadal pada. Chodniki i ulice zasypane. Utrudnienia w ruchu.
  ~Kamil /2019-02-04 09:07

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Po weekendowym załamaniu pogody i ochłodzeniu czeka nas ocieplenie. Sprawdź prog...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest na skraju pogodnego wyżu Manfred znad Ukrainy....

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...