Pogoda
Dodaj lokalizację
Aktualna temp.: 3°C 1°C -2°C Pochmurno
zwiń
Informacje
 • Niespokojne Haiti. Po trzęsieniu przyszły wstrząsy wtórne

  08-10-2018 21:35 Trzęsienie o magnitudzie 5,9
  15 lat trzęsień ziemi NOAA Science On a Sphere

  Wstrząsy wtórne o magnitudzie 5,2 wystąpiły w rejonie miasta Port-de-Paix na północnym zachodzie Haiti, poważnie zniszczonego przez sobotnie trzęsienie ziemi. Bilans ofiar śmiertelnych wynosi 15 osób.

  Według amerykańskiej Służby Geologicznej (USGS) epicentrum niedzielnych wstrząsów wtórnych znajdowało się w odległości około 15,8 kilometra na północny zachód od miasta Port-de-Paix, w tym samym miejscu, w którym było epicentrum sobotniego trzęsienia ziemi o magnitudzie 5,9.

  Tragiczne skutki trzęsienia

  W wyniku sobotniego trzęsienia osiem osób zginęło w mieście Port-de-Paix na północy wyspy, oddalonym o niespełna 20 kilometrów od epicentrum wstrząsów.

  Cztery osoby zmarły w okolicy Gros-Morne, w tym kobieta, która tuż po trzęsieniu miała zawał serca.

  Jedna osoba poniosła śmierć w wyniku zawalenia się domu w Chansolme. Ostatnią ofiarę śmiertelną odnaleziono w Saint-Louis-du-Nord.

  Lokalne władze przekazały informacje, że w Port-de-Paix ranne zostały 152 osoby, a w Gros-Morne kolejnych 30.

  W poniedziałek wieczorem czasu polskiego podano informacje, że zginęło 15 osób. Liczba rannych wzrosła do 300 ludzi.

  Panika w niektórych miastach

  - Wstrząsy były odczuwalne w całym kraju, wywołując panikę w niektórych miastach - przekazały służby ochrony cywilnej Haiti. W komunikacie podano, że "ranni, w większości przypadków z lekkimi obrażeniami, są przyjmowani do szpitali; u niektórych w wyniku trzęsienia ziemi pojawiły się objawy paniki".

  Najbardziej ucierpiały miasta: Port-de-Paix, Gros-Morne, Chansolme i wyspa Tortuga. Zniszczonych zostało wiele domów. Wstrząs zniszczył fasadę kościoła w Plaisance, a dom obok się zawalił - poinformował na Twitterze Frantz Duval, dziennikarz z Le Nouvelliste.

  W celu koordynowania działań uruchomiono jednostkę ds. kryzysowych - poinformował na Twitterze premier Haiti Jean-Henry Ceant.

  Prezydent Jovenel Moise zaapelował na Twitterze do ludności, aby zachowała spokój. Dodał, że "system zarządzania ryzykiem i regionalne dyrekcje obrony cywilnej są w gotowości, aby pomóc mieszkańcom dotkniętych obszarów".

  Według Amerykańskiej Służby Geologicznej (USGS) trzęsienie miało magnitudę 5.9. Epicentrum znajdowało się w odległości 19 kilometrów na północny zachód od Port-de-Paix. Hipocentrum odnotowano natomiast na głębokości 11,7 kilometra.

  Kolejny raz

  Haiti z trudem pokonuje jeszcze problemy wynikające z ogromnych spustoszeń, jakie w 2010 r. spowodowało trzęsienie ziemi o magnitudzie 7,6. Dotknęło ono głównie stolicę kraju, Port-au-Prince i okolice, zabijając co najmniej 316 tys. ludzi i pozbawiając dachu nad głową 1,3 mln osób.

  Trzęsienie przed ośmiu laty zostało spowodowane naprężeniem powstającym w skorupie ziemi. Doszło do kolizji przemieszczających się płyty karaibskiej, poruszającej się na wschód i płyty północnoamerykańskiej, poruszającej się na zachód.

  Haiti leży na mikropłycie Gonave, która wytworzyła się w strefie kolizji. Wyspę przecinają dwa uskoki tektoniczne. Uskoki te oddzielają Haiti od płyty karaibskiej i północnoamerykańskiej.

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Po weekendowym załamaniu pogody i ochłodzeniu czeka nas ocieplenie. Sprawdź prog...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest na skraju pogodnego wyżu Manfred znad Ukrainy....

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...