Pogoda
Dodaj lokalizację
Aktualna temp.: 14°C 18°C 11°C Zachmurzenie duże
zwiń
Informacje
 • Zielona maź nad Bałtykiem nie daje o sobie zapomnieć. Sinice na Waszych zdjęciach

  01-08-2018 12:52 Dostajemy je na Kontakt 24
  Sinice nadal przeszkadzają w kąpielach (nagranie archiwalne) Kontakt 24/Internauta Michał

  Wciąż wiele plaż jest zamkniętych z powodu sinic. Ostatnie tak intensywne zakwity naukowcy zaobserwowali 12 lat temu. Specjaliści przypominają, że mogą być one groźne dla naszego zdrowia. Na Kontakt 24 dostaliśmy zdjęcia, jak wygląda Bałtyk z sinicami.

  Z powodu sinic, w najgorszym momencie zamkniętych było ponad 50 plaż polskiego wybrzeża. Teraz, ponad tydzień po pojawieniu się bakterii, nadal obowiązuje zakaz kąpieli, m.in. w Trójmieście, Helu i Mechelinkach.

  - Sinice wyglądają jak plamy oleju unoszące się na wodzie. W sprzyjających warunkach miały okazję namnożyć się w takich ilościach. Nie tylko na zatoce, ale przede wszystkim w Bałtyku centralnym i stamtąd prądami do nas je przywiało - mówiła w czwartek dr Justyna Kobos z Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego.

  Pierwszy raz od 12 lat

  Jak zaznaczyła, tak silny rozkwit naukowcy zaobserwowali ostatnio 12 lat temu.

  - Wtedy ponad 50 kąpielisk polskiego wybrzeża było zamkniętych właśnie z powodu sinic. Zazwyczaj dotyczy to tylko niektórych kąpielisk Zatoki Gdańskiej. Dwa, trzy dni i prądy sprawiają, że one odpływają gdzie indziej - mówiła Kobos. Tym razem problem utrzymuje się już od ponad tygodnia.

  Wasze zdjęcia

  Na Kontakt 24 od Internauty Michała dostaliśmy zdjęcia, jak wygląda plaża w Jastarni na Helu.

  Zobacz, gdzie nie można się kąpać:

 • Teraz widać...
  Teraz widać gdzie ścieki wychodzą do Bałtyku i nie da się tego ukryć - polecam inne regiony Polski zachodniej.
  ~miox /2018-08-03 00:00
 • ''Zielony kisiel'' w Bałtyku.
  Sto tysięcy ton ścieków zrzuconych do Motławy, a następnie do Zatoki Gdańskiej,to ''żadna katastrofa''.Szlag mnie trafia,gdy słyszę to z ust Pana Prezydenta Gdańska Adamowicza,który na okrągło to powtarza.Byli mądrzy ludzie,którzy mówili o zagrożeniu wystąpienia plagi sinic z tego powodu,ale zignorowano ich.Dlaczego nie ostrzeżono na czas turystów.To samo dzieje się w mojej miejscowości.Chociaż nie leży nad morzem i nie ma nic wspólnego z sinicami,miasto ,które kiedyś tętniło życiem i rozwijało się, dzisiaj odstrasza.Takich nieodpowiedzialnych ludzi będących u władzy powinno się natychmiast eliminować,zanim pozostawią po sobie ''wymarłe'' miasta i ''martwe'' morze Bałtyk,które będzie odstraszało turystów.Nie reagujemy na to,dlatego za błędną politykę, w przyszłości zapłacimy 'wysoką cenę'.
  ~Lech /2018-08-02 01:16
 • Bałtyk omijam z daleka...
  A nad jeziorem w Boszkowie woda cieplutka i czysta jak kryształ, no ale tam Wisła nie wpada...
  ~plazowicz /2018-08-01 22:50
 • Niepewna przyszłość polskiego morza.
  Co jest mniej szkodliwe,kąpiel w kwitnących sinicach,czy ściekach płynących Wisłą do morza.Skoro pozwalamy ściekom płynąć Wisłą do morza,nie wyciągając żadnych wniosków do winnych,a następnie wyciszamy ten problem,to pozwólmy tym sinicom spokojnie żyć w swoim środowisku .Co ciekawe,najwięcej plaż zamykanych jest w województwie pomorskim,czyli ojczyżnie Pana Prezydenta Gdańska.Wszelkie zanieczyszczenia komunalne i nie tylko,to dla nich świetna pożywka.Jeśli ktoś obwinia tylko i wyłącznie pogodę,to też ma racje.Trzeba jednak spojrzeć na niespotykaną skalę tego zjawiska występującą w Bałtyku. Przewidujemy coraz cieplejsze i dłuższe lata w Polsce.Po co wydawać pieniądze i inwestować w rozbudowę kurortów nad Bałtykiem,skoro w przyszłości grozi nam zamknięcie wszystkich plaż.Nikt nie będzie chciał pojechać nad ''brudny''Bałtyk.Już słyszy się głosy o rezygnacji wyjazdów do miejscowości w których kwitną sinice. ale większość nie może tego uczynić,bo dokonało przedpłaty za rezerwacje.
  ~Lech /2018-08-01 17:10
 • smietnik!
  tak dbamy o nasz jedyny akwen,smieci,odchody,gnojowka ostatni czas z kanalizacji ilesz to milionow kubikow wpuszczono,mamy efekty reszte sasiedzi no i mamy bigos a turysta artysta placi wodne smrodne za glupote naszych wladz.
  ~aniol /2018-08-01 13:37

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

W najbliższych dniach nie ma szans na powtórkę gorącej pogody, którą pamiętamy s...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest pod wpływem wyżu Udine znad Rumunii. ...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Jet stream, czyli prąd strumieniowy, oddzieli na długo Polskę od napływu ciepła....