Pogoda
Dodaj lokalizację
Aktualna temp.: 3°C 6°C 2°C Przelotne opady śniegu
zwiń
Informacje
 • Zanieczyszczenia wnikają do mózgu

  06-09-2016 12:02 Skażone powietrze może powodować chorobę Alzheimera
  Zanieczyszczenia wnikają do mózgu

  Zanieczyszczenia powodują choroby mózgu

  Shuttercstock

  Z najnowszych badań brytyjskich naukowców wynika, że drobne cząsteczki, które zanieczyszczają powietrze, odkładają się w mózgu, a to może wywołać chorobę Alzheimera.

  Najnowsze analizy opisano, jako "strasznie szokujące", ponieważ wprowadziły zamieszanie wśród specjalistów. Wiele badań skupia się na wpływie skażonego powietrza na drogi oddechowe i układ krwionośny. Teraz analizy stwierdzają, że drobne cząsteczki magnetytu, które pochodzą z zanieczyszczonego powietrza, przedostają się do mózgu.

  Groźny magnetyt wnika do mózgu

  Brytyjscy naukowcy przebadali próbki tkanek mózgowych 37 osób. 29 z nich żyło w Mexico City, znanym jako jedne z najbardziej zanieczyszczonych miast na świecie. Byli w wieku od 3 do 85 lat. Kolejne osiem osób mieszkało w Manchesterze i byli w wieku od 62 do 92 lat, w u których stwierdzono różne choroby neurologiczne.

  - To szokujące. Podczas badania tkanek mózgów wykryto małą cząsteczkę magnetytu, które są bardzo niebezpieczne dla zdrowia - stwierdziła Barbara Maher z Lancaster Univeristy. - Pierwszy raz wykryliśmy magnetyt w ciele człowieka. Niewykluczone, że to on przyczynił się do chorób neurologicznych u badanych - dodała.

  Magnetyt powstaje podczas wysokiej temperatury powietrza i wydobywa się z silników spalinowych. Dzięki temu przedostaje się do atmosfery i w rezultacie prawdopodobnie trafia do ciała człowieka.

  Cząsteczki, które wywołują choroby układu oddechowego, są większe od magnetytu. Dzięki temu wdychając je, wnikają głębiej do naszego organizmu.

  Choroba Alzheimera

  David Allsop, specjalista od choroby Alzheimera, po analizach stwierdził, że zanieczyszczone powietrze może okazać się ważnym czynnikiem chorobotwórczym.

  - Na razie to są jedynie domysły, ale istnieje ryzyko, że skażone powietrze może powodować miażdżycę - stwierdził Allsop.

  W Polsce najgorsze powietrze na południu

  Jakość powietrza odgrywa znaczną rolę dla naszego zdrowia. Najgorsze jest długotrwałe przebywanie w miejscach o dużym stężeniu zanieczyszczeń. Światowa Organizacja Zdrowia WMO podaje, że w wyniku skażenia powietrza rocznie przedwcześnie umiera trzy miliony ludzi na Ziemi. Ponad połowa ludzkości mieszka w miastach, czyli na obszarach o najgorszej jakości powietrza. W Polsce najbardziej skażone powietrze jest w Żywcu, Pszczynie i Rybniku. Duże stężenie zanieczyszczeń jest również w Krakowie, Nowym Sączu i Opocznie.

  Smog powoduje poważne choroby układu oddechowego i schorzenia skóry, a znajdujące się w nim związki chemiczne mogą nawet powodować raka. Dr Krzysztof Czarnobilski w listopadzie 2015 roku ostrzegał przed wysokim stężeniem zanieczyszczeń w powietrzu:

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Zaraz po ciepłym weekendzie czeka nas szokująca zmiana temperatury....

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest pod wpływem wyżu Nicole znad Rumunii. Napływa do nas ciepłe powietrz...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Nastała astronomiczna wiosna. Jednak patrząc na piątkową pogodę, zimowa aura nie...