Pogoda
Dodaj lokalizację
Aktualna temp.: 17°C 18°C 11°C Przelotne opady
zwiń
Informacje
 • Woda cieplejsza od powietrza nawet o 5 st. C

  07-07-2016 10:36 Ślad niedawnych upałów pozostał w jeziorach i Bałtyku

  Woda w Bałtyku cieplejsza od powietrza

  Fot.: TVN Meteo/IMGW, film: TVN Meteo

  W Polsce mamy ochłodzenie, ale broni się przed nim woda w jeziorach i Bałtyku. Temperatura w morzu dochodzi do 20 st. C, a w wielu jeziorach jest wyższa od temperatury powietrza.

  W Bałtyku najcieplejsza woda jest w Zatoce Puckiej (20 st. C). W pozostałych miejscach temperatura Bałtyku nie przekracza 20 st. C. W Międzyzdrojach temperatura wody wynosi 19 st. C, podobnie jest w Ustce i Kołobrzegu. W Świnoujściu morze nagrzane jest do 18 st. C. Wypoczywający na plaży w Gdyni i Sopocie wykąpią się w Bałtyku o temperaturze 18 st. C. Najchłodniejsza woda jest w rejonie Władysławowa i Helu (17 st. C).

  Cieplej w jeziorach

  W jeziorach jest cieplej niż w Bałtyku. Takie zbiorniki są mniejsze niż morze, dlatego szybciej się ogrzewają. Ponad 22 st. C ma woda w jeziorach: Sławskie (woj. lubuskie), Bachotek (woj. kujawsko-pomorskie), Litygajno (woj. warmińsko-mazurskie), Jeziorak (woj. warmińsko-mazurskie), Gopło (woj. kujawsko-pomorskie), Nidzkie (woj. warmińsko-mazurskie), Selmęt Wielki (woj. warmińsko-mazurskie), Rospuda Filipowska (woj. lubuskie).

  Takie wartości temperatury wód są wyższe od tych, jakie pokazały w środę termometry w północnej części Polski. Na Wybrzeżu było maksymalnie 16, 17 st. C, a na Mazurach 18-20 st. C. Również w czwartek będzie chłodno, miejscami odnotujemy jedynie 18 st. C.

  Najchłodniejszymi akwenami są jezioro Łebsko w woj. pomorskim oraz Hańcza w woj. podlaskim,  gdzie temperatura wody sięga 17 st. C.

  Woda cieplejsza od powietrza

  W niektórych miejscach temperatura wody w morzu jest wyższa niż powietrza. Dlaczego tak się dzieje? Odpowiada za to różny czas reakcji wody i powietrza na ogrzewające działanie promieniowania słonecznego. Akweny dłużej się nagrzewają i trzymają ciepło dzięki czemu, podczas gdy zrobi się chłodniej, one nadal trzymają ciepło. Powietrze szybko się nagrzewa i ochładza, z dnia na dzień temperatura powietrza może zmieniać się nawet o 20 st. C. Akweny zdążyły się nagrzać podczas upałów, jakie mieliśmy na przełomie czerwca i lipca.

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Gorące powietrze z Afryki jest już w drodze do Polski....

Wojciech Raczyński

alt

Polska znajduje się pod wpływem klina wysokiego ciśnienia związanego z wyżem Wal...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Jet stream, czyli prąd strumieniowy, oddzieli na długo Polskę od napływu ciepła....