Informacje
 • Konkretnie o kręgosłupie. To warto wiedzieć

  14-09-2015 15:19 Materiał programu "Cegiełka zdrowia"

  Konkretnie o kręgosłupie

  TVN Meteo Active

  Kręgosłup jest bez dwóch zdań najważniejszym elementem naszego szkieletu. Stanowi podporę całego ciała, zapewnia równowagę, ochrania rdzeń kręgowy i stanowi miejsce przyczepów mięśni.

  TVN METEO ACTIVE TO NAJBARDZIEJ WIARYGODNE INFORMACJE O ZDROWYM STYLU ŻYCIA! JAK OGLĄDAĆ TVN METEO ACTIVE?
  SPRAWDŹ NUMERY KANAŁÓW!

  O kręgosłupie wiemy zdecydowanie za mało. Osób, które wiedzą, z ilu kręgów się składa i co znajduje się pomiędzy nimi, a na dodatek potrafią odpowiedzieć na pytanie, czym różni się lordoza od kifozy jest w rzeczywistości niewiele. My wyjaśnimy Wam kilka kwestii.

  Kręgosłup od podstaw

  Kręgosłup składa się z 33-34 kręgów ułożonych jeden nad drugim. Stanowi podporę całego ciała, gwarantując równowagę i ochraniając rdzeń kręgowy. Do kręgosłupa przyczepione są mięśnie, bez których niewiele byli byśmy w stanie zrobić.

  Kręgosłup dzieli się na kilka odcinków: szyjny (zbudowany z 7 kręgów), piersiowy (zbudowany z 12

  kręgów połączonych z żebrami), lędźwiowy (zbudowany z 5 kręgów), krzyżowy (zbudowany z 5 kręgów) i ogonowy (zbudowany z 4-5 kręgów).

  Naturalne wygięcia

  Kręgosłup nie jest "prosty jak drut". Przeciwnie - jest naturalnie wygięty. Wygięcie do przodu nazywa się lordozą, a łukowate wygięcie ku tyłowi - kifozą. Wyróżnia się lordozę szyjną i lędźwiową oraz kifozę piersiową i krzyżową.

  Pomiędzy kolejnymi kręgami znajdują się naturalne amortyzatory, czyli krążki międzykręgowe. Dzięki temu możemy się wyginać, nie uszkadzając krawędzi kręgów.

  Najczęstsze choroby

  Skąd się biorą choroby kręgosłupa? Nieprawidłowa postawa utrzymywana przez wiele lat czy nadwaga mogą powodować szereg problemów z kręgosłupem. Lekarze najczęściej mają do czynienia ze zmianami zwyrodnieniowymi stawów kręgosłupa, których przyczyną są właśnie nadwaga i brak ruchu.

  Nierzadko zgłaszają się także pacjenci z zesztywniającym zapaleniem stawów kręgosłupa, co jest, niestety, dziedziczną chorobą genetyczną czy z lumbago, czyli nagłym i ostrym bólem w dolnej części kręgosłupa. Wielu osobom dokucza także rwa kulszowa, czyli ostry ból powodowany uciskiem nerwu przez np. przepuklinę.

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Zaraz po ciepłym weekendzie czeka nas szokująca zmiana temperatury....

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest pod wpływem wyżu Nicole znad Rumunii. Napływa do nas ciepłe powietrz...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Nastała astronomiczna wiosna. Jednak patrząc na piątkową pogodę, zimowa aura nie...