Pogoda
Dodaj lokalizację
Aktualna temp.: 24°C 25°C 15°C Częściowo słonecznie
zwiń
Informacje
 • Na horyzoncie kolejne fale upałów. Zobaczymy nawet 37 st. C

  17-07-2015 11:10 Blog synoptyka TVN Meteo Arlety Unton-Pyziołek

  Temperatura na sobotę w Europie

  climatereanalyzer.org

  Jest pięknie, słonecznie i ciepło! Tak jak powinno być w lipcu. Ponownie płyną do nas z południa gorące, zwrotnikowe masy powietrza niosące upał, czyli temperaturę osiągającą lub przekraczającą 30 st.

  Chociaż dla wielu osób upały są uciążliwe, to cieszmy się nimi, gdyż masy powietrza znad Afryki i temperatura rodem znad Morza Śródziemnego goszczą u nas tylko w ciągu 3-5 proc. dni w roku. To mało w porównaniu z polarno-morskimi masami powietrza, kształtującymi pogodę w ciągu 60-70 proc. dni w roku i przynoszącymi najczęściej chmury i chłód. W końcu m.in. dla tych mas powietrza, dla wysokiej temperatury, wielu wyjeżdża na południe Europy, a bardzo wielu o tym marzy.

  Bezpieczeństwo w upale

  Nie narzekajmy na upały, tylko zachowujmy się w czasie ich trwania odpowiedzialnie i stosujmy model życia mieszkańców południa Europy, bardziej aktywnych w godzinach przedpołudniowych oraz późno popołudniowych i wieczornych. Ważne prace, sprawy czy zakupy załatwmy do południa. Później zamknijmy i zasłońmy okna. Kto może, niech leżakuje w półmroku i popija kawę mrożoną.

  Ważne, by małe dzieci i osoby starsze nie przebywały na pełnym słońcu pomiędzy godziną 12-15, kiedy natężenie promieniowania słonecznego jest najsilniejsze i zagrażające zdrowiu mieszkańców szerokości umiarkowanych. Pamiętać jednak należy, że temperatura najwyższa jest około godz. 16-17.

  W czasie upałów nośmy lekkie nakrycia głowy, przewiewną, jasną odzież oraz pijmy duże ilości wody. I bądźmy ostrożni, bo długie przebywanie na pełnym słońcu w upale prowadzi do przegrzania organizmu, osłabienia, utraty przytomności, zaburzeń świadomości, wymiotów, udaru mózgu oraz zawału serca. Karygodne jest zostawienie dzieci i zwierząt w samochodzie, nagrzewającym się w pełnym słońcu do 50-60 st. Dla słabego, delikatnego stworzenia to śmierć.

  Pamiętajmy, by zwierzęta domowe mogły znaleźć w czasie upału cień i miały stały dostęp do wody.

  O nadchodzących upałach ostrzega również Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego na Mazowszu.

  SPRAWDŹCIE, JAK BEZPIECZNIE PRZETRWAĆ UPAŁ I UNIKNĄĆ UDARU

  W kolejnych dniach upał

  W sobotę 18 lipca Polska znajdzie się w pięknym, klasycznym wycinku ciepłym niżu, czyli w południowym fragmencie wielkiego wiru powietrza nad Europą, którego centrum znajdzie się nad Morzem Północnym. Wycinek ciepły widoczny jest na poniższej mapie w postaci czerwonego trójkąta nad Polską, Czechami, Słowacją i zachodnią Ukrainą. Szerokim strumieniem wleje się ciepło znad Maroka i Algierii, gdzie temperatura popołudniami osiąga 48-50 st.

  Temperatura w Polsce w sobotę może osiągnąć 35-36 st. na Śląsku i w Małopolsce, 31-33 st. w centrum kraju i 23-27 st. na północy, w tym nad morzem.

  Krótka fala upałów

  Najbliższa fala upałów będzie krótka, gdyż szybko wyprze ją chłodny front atmosferyczny z pchającymi się za nim z zachodu i północy chłodniejszymi masami powietrza polarnego. W sobotę

  po południu i wieczorem zaznaczy się nad Polską linia szkwałowa, czyli front burzowy ze zjawiskami najgwałtowniejszymi na Ziemi Lubuskiej, Śląsku i w Małopolsce. W nocy z soboty na niedzielę przetoczy się nad krajem z zachodu na wschód szeroki, właściwy front chłodny z burzami, więc w niedzielę temperatura po południu ma być już niższa i nie przekraczać nigdzie 30 st. Dziś widać w prognozach temperaturę od 23 st. na Podlasiu, 25 st. w centrum kraju do 29 st. na południu.

  Chwilowy oddech

  W poniedziałek 20 lipca chłodno na północy kraju, tylko do 19-20 st., a w centrum i na południu cieplej do 24-28 st. We wtorek 21 lipca na południu temperatura może ponownie dobić do 30 st., a w centrum i na północy do 22-26 st.

  Od środy 22 lipca, według dzisiejszych wyliczeń modeli meteorologicznych, widać kolejną kilkudniową falę gorąca z południa. Temperatura wzrosnąć może początkowo do 33 st., później do 35-37 st. Wysokiej temperaturze towarzyszyć mają popołudniowe i wieczorne burze.

  Lato w pełni!

 • ja dziękuję...
  Lubię ciepło ale gdy jest czym oddychać, a nie kiedy jest duszno :( Kocham wiosnę i wczesną jesień. W zimie jeszcze można się ciepło ubrać, dogrzać sobie ciepełkiem a w upalne lato co pozostaje? Pod zimnym prysznicem nie można siedzieć godzinami :( Skóry już z siebie nie zdejmę. MASAKRA! Człowiek siedzi i się poci, mimo picia hektolitrami wody, głowa boli, spać się chce. A potem przychodzą burze po takim gorącu. Co w tym pięknego? Najlepsza jest optymalna temperatura nie przekraczająca 30! Po prostu.
  ~angie /2015-07-18 13:41
 • Tragiczne upały...
  Niestety, lato coraz bardziej zaczyna być męczące i dokuczliwe. Na szczęście czas biegnie szybko i już jest 18 lipca (Lipcogedon). Oby jak najszybciej nastał wrzesień i zrobił się chłód!!!
  ~MiKi /2015-07-18 06:55
 • upały
  Dla mnie są uciążliwe, więc się nimi nie cieszę.
  ~jarboj007 /2015-07-17 13:55
 • U nas w Irlandii..
  ..jak zwykle 15*C
  Scisly /2015-07-17 13:12

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

W niedzielę chłodniejsze atlantyckie powietrze zaczęło wypierać afrykański żar. ...

Wojciech Raczyński

alt

Polska znajduje się pod wpływem klina wysokiego ciśnienia związanego z wyżem Wal...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Przed nami kolejna fala gwałtownej pogody - rządy przejmuje bowiem pogodowa "Cos...