Pogoda
Dodaj lokalizację
Aktualna temp.: 13°C 15°C 2°C Zachmurzenie duże
zwiń
Informacje
 • W Polsce znika populacja węgorza

  26-05-2015 15:22 Zmniejszyła się o 95 proc. w ciągu ostatnich 30 lat
  W Polsce znika populacja węgorza

  Cieki w "Ujściu Warty" zarybiane są węgorzem

  sxc.hu

  W polskich wodach drastycznie spadła liczba węgorzy. Populacja zmniejszyła się o około 95 proc. w ciągu trzech dekad. Teraz polscy naukowcy próbują ocalić gatunek.

  Drastyczny spadek populacji węgorza notowany jest w całym naszym kraju.

  - Ta tajemnicza, a zarazem fascynująca ryba jest w naszym kraju zagrożona wyginięciem - mówi ichtiolog Łukasz Cieślik.

  Jeszcze w latach 80-tych minionego wieku węgorz występował w polskich wodach powszechnie, a jego złowienie nawet na wędkę nie nastręczało wielu trudności. Rybacy odławiali je w znacznych ilościach.

  - Niestety ten stan rzeczy to już historia, gdyż węgorz europejski (Anguilla anguilla) jest gatunkiem, któremu zagraża całkowite wyginięcie. Szacuje się, że jego populacja zmniejszyła się nawet o 95 proc. w porównaniu do poziomu z lat 80. XX wieku - powiedział Cieślik.

  Zmniejszenie populacji węgorza w Polsce

  Dodał, że badania ichtiofauny prowadzone w wodach Parku potwierdziły ten wynik. Na zmniejszanie się populacji najprawdopodobniej wpływ ma kompleksowy zespół warunków – takich jak nadmierne odłowy, zanieczyszczenie wód, pasożyty (nicień atakujący pęcherz pławny), zmiany klimatyczne oraz naturalni wrogowie.

  Naukowcy przypuszczają, że za taki stan rzeczy mogą odpowiadać także zmiany siły i kierunków prądu oceanicznego Golfstromu, który sprzyjał wędrówce węgorzy na tarło do Morza Sargassowego. Miejsca, gdzie wszystkie odbywają jedyne w życiu tarło.

  - Kolejnym z najważniejszych czynników wpływających na tak drastyczny spadek liczebności tego gatunku jest niedrożność cieków. Stąd tak ważne dla zachowania węgorza dla przyszłych pokoleń jest usunięcie przeszkód, bądź budowanie przepławek w wodach europejskich. Ich brak uniemożliwia węgorzowi jego naturalną migrację - dodał Cieślik.

  Zarybianie polskich cieków

  Przyrodnicy z Parku Narodowego "Ujście Warty" z naukowcami z Olsztyńskiego Instytutu Rybactwa Śródlądowego od kilku lat zarybiają wody Parku węgorzem.

  Zarybiania w "Uściu Warty" prowadzone są w ramach realizacji „Planu gospodarowania zasobami węgorza w Polsce”, operacji "Zarybianie wód dorzecza Odry i Wisły narybkiem węgorza europejskiego Anguilla anguilla (L.) w celu odbudowy jego populacji" i są finansowane z funduszy UE i budżetu państwa.

  - W ciągu czterech lat na terenie Parku wypuszczono ok. 32 tys. narybku węgorza. Potrzeba jednak kilkunastu lat, aby populacja tego gatunku odbudowała się na tyle, by zmiany były w naszych wodach zauważalne - powiedział Cieślik, ichtiolog z Parku Narodowego "Ujście Warty".

  Ryba jak wąż

  Węgorz europejski to ryba, której nie można pomylić z żadną inną występującą na Starym Kontynencie. Jak sama nazwa wskazuje, z wyglądu przypomina węża. Samice tych ryb dorastają do 200 cm długości i mogą osiągać nawet 9 kg wagi. Samce są znacznie mniejsze, potocznie nazywa się je sznurówkami.

  Węgorz jest rybą długowieczną. Znany jest przypadek węgorza, który hodowany w stawie dożył 68 lat. Ciekawostką może być również fakt, że krew tej ryby jest bardzo niebezpieczna, ze względu na zawartą w niej ichtiotoksynę. Swoim działaniem powoduje skurcze mięśni, porażenie pracy serca i płuc, jak również rozpadanie się czerwonych krwinek – podobnie zresztą jak jad węży. Trucizna traci swoje właściwości w temperaturze powyżej 58 stopni Celsjusza.

  Dorosłe osobniki, jeśli tylko mają okazję, podejmują ostatnią w życiu wędrówkę do Morza Sargassowego na Zachodnim Atlantyku. Tam odbywają tarło i giną. Larwy węgorzy niesione prądami oceanicznymi docierają do wybrzeży Europy po 2-3 latach, gdzie przeobrażają się w małe węgorzyki i wpływają do rzek, a z nich do innych cieków i akwenów.

  Gatunek pod ochroną

  Węgorz europejski, jako gatunek zagrożony wyginięciem objęty jest od czerwca 2007 r. ochroną wynikającą z Konwencji Waszyngtońskiej (Konwencja o Międzynarodowym Handlu Dzikimi Zwierzętami i Roślinami Gatunków Zagrożonych Wyginięciem – CITES).

 • ekologia
  Jeżeli Hiszpanie i Francuzi nie będą wyławiać narybku na "sałatki węgorzowe" to będzie on miał szanse dotrzeć do naszych rzek, ale stare kraje unijne nie zabronią tego bo to ich interes.
  ~aaa /2015-05-27 20:52
 • Węgorz
  Jeszcze 10 lat temu można było spokojnie zasadzić się w nocy na węgorza i nie raz udało się ponadwymiarowego złowić, a teraz? jak by ryba zanikła z wód PZW.
  GrupaMT_pl /2015-05-26 20:10
 • Węgorz
  Węgorz to nie ryba bo podobny do wężą
  miki_kowalski /2015-05-26 18:35
 • Heros
  Tydzien wyborow

  Populacja wegorzy zmniejsza sie
  ~czlowiek /2015-05-26 15:59
 • Bzdura!
  Gospodarka rabunkowa! Kiedyś systematycznie zarybiano jeziora węgorzem, potem już tylko odławiano. Skąd ma się brać? Węgorz długo dorasta.
  Kłobuk /2015-05-26 15:39
 • probłem z rybami
  wytępić kormorany i kłusowników
  ~ryszstan61 /2015-05-26 15:29

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Po weekendowym załamaniu pogody i ochłodzeniu czeka nas ocieplenie. Sprawdź prog...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest na skraju pogodnego wyżu Manfred znad Ukrainy....

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...