Pogoda
Dodaj lokalizację
Aktualna temp.: -3°C 3°C -3°C Zachmurzenie duże z przelotnymi opadami śniegu
zwiń
Informacje
 • Kolejna sława wśród dębów stanęła w ogniu

  04-05-2015 14:18 Pożar dębu Wincenty został ugaszony
  Kolejna sława wśród dębów stanęła w ogniu

  Dziupla, z której wydobywał się dym

  Lasy Państwowe

  Kolejny okazały pomnik przyrody zaczął płonąć. Z dziupli dębu Wincenty wydobywały się kłęby dymu. Dzięki sprawnej akcji gaśniczej ważne dla kultury drzewo ma szanse ocalać.

  3 maja, ostatniego dnia majówki w Krościenku zapalił się pomnikowy dąb "Wincenty" w Nadleśnictwie Dukla. Mieszkanka Krościenka zauważyła kłęby dymu wydobywające się z dziupli pomnikowego drzewa.

  Akcja gaśnicza

  Natychmiast została powiadomiona Państwowa Straż Pożarna. Strażacy w krótkim czasie ugasili pożar. Nie wiadomo jednak, czy dąb cało wyjdzie z opresji.

  - Nie wiemy czy ogień został zaprószony przez lekkomyślność, czy też było to celowe podpalenie - mówi Zbigniew Żywiec, nadleśniczy Nadleśnictwa Dukla. - Mam nadzieję, że skutki pożaru, który nie zdołał objąć jeszcze całego wnętrza pnia, nie będą dla dębu zabójcze, byłaby to bowiem wielka strata dla naszej przyrody - dodaje.

  Pomnik przyrody

  400-letni dąb "Wincenty" jest pomnikiem przyrody. Pień w obwodzie mierzy 545 cm. W 2014 roku głosami internautów zdobył 2. miejsce w plebiscycie "Drzewo Roku".

  Ulubieniec poetów

  To pod tym drzewem przesiadywał Wincenty Pol, polski poeta i geograf. Prawdopodobnie w tym miejscu napisał wiersz "Królewskie Dęby". Pod dębem 140 lat temu powstała również "Rozmowa ze starym dębem w Krościenku" autorstwa Zofii Szeptyckiej, siostry Aleksandra Fredry.

  Dąb w 2003 roku otrzymał imię Wincenty, na wniosek Stowarzyszenia Kulturalnego "Dębina".

  Chrobry odżył

  W listopadzie ubiegłego roku przez niemal dobę strażacy gasili pożar ponad 750-letniego dębu Chrobry. Podejrzewali, że drzewo zostało podpalone od wewnątrz. Na szczęście dąb odżył - w marcu tego roku wypuścił pąki.

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Po weekendowym załamaniu pogody i ochłodzeniu czeka nas ocieplenie. Sprawdź prog...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest pod wpływem niżu Friedrich znad Rosji i związanego z nim frontu atmo...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...